Czarna Góra, piękno małych i mniejszych rzeczy

Zazwyczaj wybierając miejsce na wakacje lub weekendowy wyjazd poza miasto wybieramy duży kurort, tak aby móc atrakcyjnie spędzić czas. Tymczasem Polska skrywa w sobie wiele pięknych, małych miejsc, które mogą śmiało konkurować ze znacznie większymi ośrodkami miejskimi. Mają one jednak coś, czego nie ma nigdzie indziej – cisza, spokój, a także bajeczne widoki. Jednym z takich miejsc, położonym w samym sercu lasu, na sudeckich wzniesieniach, w województwie dolnośląskim, tuż przy granicy roztacza się Czarna Góra.

Większość z nas kojarzy tę nazwę ze szczytem górskim. Owszem jest to największa miejscowa atrakcja, którą widać z wielu punktów Doliny Kłodzkiej. Wysokość szczytu wynosi niewiele ponad tysiąc dwieście metrów nad poziomem morza. Czarna Góra i jej okolice to prawdziwy raj górskich atrakcji. Nie brakuje tu licznych wodospadów, a także jaskiń.

Jedną z nich jest Jaskinia w Kletnie, która jest zdecydowanie najpiękniejszym tego typu obiektem w Polsce! W jej wnętrzu kryją się magiczne, bajkowe stalaktyty, stalagnaty, a także stalagmity. To jaskinia o której śnimy, w której po prostu można się poczuć jak w bajce. Odkryto ją dopiero w latach sześćdziesiątych dwudziestego wieku, a udostępniona dla turystów została kilkanaście lat później. Dzięki specyficznymi mikroklimatowi, stałej temperaturze oraz wilgotności we wnętrzu jaskini wykształciła się imponująca szata naciekowa, która zadziwia oczy. Jej osobliwymi mieszkańcami są nietoperze. Trasa prowadząca przez grotę liczy niespełna czterysta metrów i jest doskonale przygotowana dla zwiedzających. Została zabezpieczona, a także oświetlona, dzięki czemu jest dobrze przystosowana dla osób niepełnosprawnych.

W okresie wakacyjnym wszyscy spragnieni ochłody i orzeźwienia od upalnego słońca wybierają się do oddalonej o około sześć kilometrów od Czarnej Góry Starej Morawy. Znajduje się tam sztucznie wybudowany zalew o powierzchni ponad pięciu hektarów. Wokół zbiornika wodnego znajduje się dobrze rozbudowana i urozmaicona infrastruktura turystyczna, która czyni Starą Morawę popularną miejscowością wypoczynkową.

Baza noclegowa w Czarnej Górze [➜meteor-turystyka.pl/noclegi,czarna-gora,0.html] to tak naprawdę jedyne zabudowania tej leśnej osady. Nie są to jednak zwykłe gościńce, lecz luksusowe hotele, a także ośrodki sportowo-rekreacyjne. Nie brakuje tu wielu obiektów sportowych, a także restauracji, które serwują dania regionalne, jak i z kuchni międzynarodowej. Czarna Góra to prawdziwa perełka polskich Sudetów. Trudno ją znaleźć na mapie. Pamiętajmy jednak, że piękno jest w małych rzeczach i miejscach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>