Historyczne sekrety Konina

Konin umiejscowiony jest w środkowej Polsce. Znajduje się blisko ważnego węzła komunikacyjnego, ponieważ łączy on północ kraju z południem zaś część zachodnią ze wschodnią częścią Polski. Przez Konin od zawsze przebiegały ważne szlaki handlowe. Świadczy o tym słup drogowy, pochodzący z XII wieku, jaki wznosi się w centrum dawnego Konina. Niegdyś wyznaczał on połowę drogi między Kaliszem a Kruszwicą. Miejscowości te znajdowały się na ważnym Szlaku Bursztynowym. Najważniejszą częścią miejscowości była osada Stare Miasto, do której należy romański parafialny kościół. Wiele luksusowych pokoi w hotelach, pensjonatach czy apartamentach znajduję się w bazie noclegowej na internecie, wystarczy wpisać w Google "Noclegi Konin" by przyjrzeć się im bliżej. Zatrzymać się w historycznym mieście na kilka dni, by poznać jego sekrety to dobry pomysł by później zaliczyć wakacje do udanych.

Konin został ulokowany na prawie magdeburskim. Miasto założone zostało w 1293 roku a położenie na wyspie – w korycie warty, starło się grodem, który strzegł grodu na rzece. Konin zawsze był lustrem najważniejszych wydarzeń historycznych kraju. W 1331 roku został doszczętnie zniszczony przez Krzyżaków. W kolejnych latach strzegł praw na szlakach handlowych – działo się tak, dzięki królowi Kazimierzowi Wielkiemu, który w latach swojego panowania 1333-1370 odbudował miasto i otoczył murem, do którego należały Brama Kaliska i Brama Toruńska. Konin pełnił bardzo ważną funkcję samorządową. Był siedzibą powiatu sądowego, na Zamku Konińskim zasiadał starosta a w mieście wyznaczono centrum administracyjne.

Konin słynął z prężnie rozwijającego się rzemiosła – co było dokładnym świadectwem dobrej kondycji ekonomicznej miasta. Oprócz tego, znajdowało się centrum kultury oraz religii. Prężnie rozwijały się środowiska medyczne, które ściągały chorujących z całego kraju. W mieście działali znani lekarze – Jan Zemełka oraz Kacper Blewski. Na przełomie XVI i XVII wieku pracowali oni w Koninie zaś wiedze swoją uzyskali na studiach w Padwie. Jan Zemełka był fundatorem katedr anatomii i botaniki lekarskiej na Uniwersytecie Krakowskim, które należą do najstarszych w Polsce. W XVII wieku został zahamowany gwałtowny rozwój Konina. Wybuchła wówczas epidemia, która w ciągu trzech lat pokonała ludność zamieszkującą miasto i okolice. Straty zostały spotęgowane przez potop szwedzki oraz wszelkie zniszczenia wynikające z licznych pożarów oraz nieszczęść.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>