Przemyskie świątynie i ciekawe zabytki

Przemyśl to miasto o wspaniałej historii, która pozostawiła nam po sobie liczne zabytki. Znaleźć można tu praktycznie każdy styl architektoniczny, który zawitał do Polski. Dodatkowo w mieście funkcjonowały prężnie różne związki wyznaniowe, które wzniosły dla swoich wiernych liczne i piękne świątynie. Zabytków w Przemyślu jest tak wiele, że nie ma szans, by jednego dnia zobaczyć chociaż najciekawsze z nich. Na szczęście baza noclegowa tego miasta potrafi sobie poradzić z tłumem turystów szukających dla siebie miejsc w hotelach. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową frazę „noclegi Przemyśla”, a zobaczymy dziesiątki hoteli czy hosteli w samym tylko centrum.

Przemyśl to miasto, gdzie przenikało się dużo kultur, po których do dziś zostało wiele świątyń. Na uwagę zasługuje chociażby cerkiew pw. Matki Bożej Bolesnej. W jej wnętrzach znajdują się odnowione elementy wyposażenia, otrzymała ona przed kilku laty także nowy kamienny ikonostas oraz wykonano na ścianach nowe malowidła. A to wszystko przez fakt, że budynek po wojnie trafił w ręce państwowe i niszczał, gdyż przeznaczono go na potrzeby Wojewódzkiego Archiwum Państwowego. Historia samej cerkwi oraz towarzyszących jej zabudowań rozpoczęła się w XX-leciu międzywojennym. Przy ulicy Mickiewicza powstał w roku 1627 drewniany kościół, który po krótkim czasie strawił pożar. Następnie, w latach 1637-1644, wzniesiono tu murowany kościół oraz klasztor Reformatorów pw. św. Antoniego Padewskiego. Wielokrotnie był później przebudowywany, więc nabył też cech innych stylów architektonicznych. Dzisiaj można go określić jako jednonawowy kościół barokowy, z obrazami i freskami z tej samej epoki. Ołtarze, ambona i polichromia jest już uznawana za styl rokoko. Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Jana Chrzciciela to miejsce, które też warto odwiedzić. Powstała ona w XV i XVI wieku, na miejscu wcześniejszej świątyni, która została zniszczona w pożarze. Kościołowi towarzyszy późnobarokowa dzwonnica z 1764 roku, która wznosi się na 71 metrów i góruje nad miastem. Przy ulicy św. Jana Nepomucena stoi neogotycki kościół salezjanów pw. świętego Józefa. Jego budowę zaczęto w 1912 roku, ale przerwana została przez wybuch I wojny światowej. Prace ukończono ostatecznie w 1923 roku. Charakteryzuje się nietypową elewacją oraz wysoką wieżą frontową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>