Sromowce Wyżne: spływ flisacki przełomem Dunajca

Sromowce Wyżne są niewielką wioską turystyczną leżącą u stóp Pienin. Jedną z największych i najbardziej znanych atrakcji w okolicy jest spływ przełomem Dunajca. Co tak niezwykłego jest w tej rzece, że aby nią spłynąć na specjalnej tratwie turyści przyjeżdżają tu z najodleglejszych zakątków naszego kraju?

Historia spływów flisackich sięga jeszcze ubiegłego wieku – specjalne łodzie kursują w sezonie turystycznym, czyli od początku maja do końca października. Na przełom Dunajca można wybrać się codziennie za wyjątkiem kilku dni, w które przypadają najważniejsze święta kościelne, tj. pierwszy dzień Wielkiej Nocy, a także Boże Ciało.

Żeby łódź flisacka popłynęła w rejs, wymagana jest minimalna ilość uczestników, czyli 11 osób, wśród których może znajdować się maksymalnie 5 dzieci. W przypadku mniejszej grupy spływ może odbyć się wyłącznie po opłaceniu kosztów pełnej obsady. Dzieci do lat dziesięciu mogą liczyć na ulgi.

Spływ zaczyna się niedaleko pawilonu wystawowego należącego do Pienińskiego Parku Narodowego [info https://pl.wikipedia.org/wiki/Pieni%C5%84ski_Park_Narodowy] i możliwy jest na dwóch trasach – do Szczawnicy oraz do Krościenka – obydwie trasy mają około dwudziestu kilometrów długości.

Kupując bilet na spływ, można opłacić również powrót busem na miejsce rozpoczęcia spływu. Ciekawą pamiątką z tego niesamowitego wydarzenia może być również zdjęcie, jakie wykonywane jest na trasie spływu – można je odebrać zaraz po dopłynięciu do punktu końcowego.

Baza noclegowa znajdująca się w Sromowcach Wyżnych opiera się głównie na niewielkich pensjonatach oraz na prywatnych kwaterach, w których można znaleźć przytulne pokoiki. W przeciwieństwie do pobliskiej Szczawnicy czy Krościenka nie ma tu tłumów turystów czy wielkich hoteli, a w zamian można odpocząć w bliskości natury i spokojnej atmosferze.

Wybierając się na spływ Dunajcem, warto sprawdzić pogodę – przy złych warunkach atmosferycznych spływy flisackie nie odbywają się ze względów bezpieczeństwa. Duże opady deszczu czy gradu, a także silny i porywisty wiatr mogłyby wywrócić tratwę. Chcąc przyjechać do Sromowiec, dobrze jest pomyśleć również o rezerwacji noclegu [info: ] z odpowiednim wyprzedzeniem. Można wówczas wybrać najkorzystniejszą z ofert, a także istnieje możliwość negocjacji cen przy kilkudniowym pobycie. Ciekawe oferty wypoczynkowe można znaleźć na stronach internetowych poświęconych turystyce pod hasłem “noclegi Sromowce Wyżne”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>