Turystyczna mapa Bałtyku – Niechorze

Niechorze to nadbałtycka wieś o charakterze wczasowo-wypoczynkowym, położona w województwie zachodniopomorskim, przynależąca do gminy Rewal. Wieś ta ma bogate tradycje turystyczne – jej walory klimatyczne były znane już w XIX wieku. Początkowo była to osada rybacka, która odmieniła swoje oblicze w 1870 roku. Ten właśnie rok był przełomowy dla osady – letnicy przybywali tutaj ochoczo, a z roku na rok było ich tu coraz więcej. W okresie międzywojennym bywało tutaj trzy tysiące wczasowiczów, co na tamte lata było wynikiem rekordowym. Do 1947 roku na płyciźnie stał pawilon kąpielowy ze zjeżdżalnią.

Bogata baza noclegowa

Do wybuchu II wojny światowej funkcjonowały w Niechorzu cztery hotele i dziewiętnaście pensjonatów. Zazwyczaj wypoczywali tutaj Niemcy oraz polska "śmietanka towarzyska". Odbywały się lecznicze kąpiele morskie, którym już wtedy przypisywano prawie że cudotwórcze właściwości. W rzeczy samej nie było w tym przesady – każdy wie, że pobyt nad Morzem Bałtyckim to spora dawka energii, która sprawia cuda. Nie dość, że ma pozytywny wpływ na zdrowie, to też i wspaniale wpływa na urodę. Współcześnie Niechorze zapewnia przyjezdnym wysoką jakość wypoczynku – turyści z XXI wieku jeszcze bardziej są świadomi walorów tego miejsca.

Co robić w Niechorzu?

Wczasowicze zazwyczaj przyjeżdżają do Niechorza, by nasycić się tym, co daje Bałtyk. Przez pierwsze dni pobytu turyści nie są w stanie oderwać się od plaży, spragnieni kąpieli morskich i słonecznych. Mają też do wyboru wypoczynek nad jeziorem Liwia Łuża, na którego obszarze znajduje się rezerwat ornitologiczny –  jest on ostoją dla rzadkich gatunków ptaków. Sprzyjają temu liczne wyspy trzcinowe. Jezioro to raj dla wędkarzy – dominują tutaj ryby, takie jak leszcz, krąp, płoć, lin, węgorz europejski, wzdręga, szczupak pospolity, ciernik, okoń europejski, jazgarz, sandacz, jaź, ukleja, kiełb, amur, karaś, karp, troć wędrowna, a nawet i łosoś. Okolica sprzyja licznym spacerom – można tutaj epatować się potęgą natury i wyciszać się w dźwiękach przez nią wydawanych. Obowiązkowym punktem wizyt jest latarnia morska z lat 1863-1866, a także wybudowany w tym czasie dom latarników, budynki gospodarcze i ogród.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>