mistyczny topaz, mystic topaz, topaz mistyczny

Topaz mistyczny – dlaczego jest tak popularny?

28 lipca 2018

Niepowtarzalny wygląd oraz oryginalny, jak na topaz, odcień to najistotniejsze zalety topazu mistycznego, od dawna cieszącego się ogromnym uznaniem miłośników ozdób. Mimo że z pozoru łatwo pomylić się, iż to odmienny kamień, topaz mistyczny jest naprawdę zwykłym topazem. Jego wyjątkowe właściwości są efektem odpowiedniej techniki produkcji – prawdziwy topaz jest w jej toku wystawiany na działanie gorąca i pokrywany niezauważalną warstwą metalu szlachetnego. To z tego powodu topaz mistyczny prezentuje się tak dobrze.

Topaz mistyczny – co wpływa na jego barwę?

Odcienie, które ma topaz mistyczny zależne są zwłaszcza od metalu, z którym jest połączony. Szczególnie często widywany jest czerwony topaz mistyczny, który powstaje w kąpieli z tytanem. Chrom sprawia zaś, że topaz przybiera fioletowy kolor, niebieski zaś jest wynikiem rozgrzania topazu bez jakichkolwiek dodatków. Doskonałe skutki przynosi wykorzystywanie białego topazu – zwłaszcza pozyskanego w Afryce, Ameryce Południowej lub Azji.

Ozdoby z topazem mistycznym

Jak już napisaliśmy, wspaniałe właściwości topazu mistycznego są wysoko doceniane przez złotników. Często stosują go więc do wyrobu wisiorków, pierścionków i broszek. Wbrew powszechnemu mniemaniu biżuteria z topazem mistycznym może być zakładana nie jedynie do eleganckich kreacji – doskonale prezentuje się również na co dzień. Istotna okazuje się również mnogość barw, sprawiająca, że łatwiej możemy wybrać ozdoby do swojego stroju.