Dlaczego warto wyregulować drzwi balkonowe

17 kwietnia 2021

Nieszczelne drzwi balkonowe to problem, z którym prędzej czy później będzie borykał się każdy właściciel mieszkania lub domu jednorodzinnego. Codziennie otwierane i zamykane skrzydła mogą nie działać prawidłowo i negatywnie wpływać na komfort termiczny w pomieszczeniach. Dlaczego warto i jak wyregulować okno balkonowe, żeby służyło w dobrym stanie przez długi czas?

Regulacja drzwi balkonowych – porady

Okna balkonowe ze względu na dużą powierzchnię mogą szybciej wymagać regulacji i serwisowania niż zwykłe skrzydła. Systematyczna konserwacja może uchronić nas przed wymianą okna. Jednym z sygnałów mogących świadczyć o konieczności wyregulowania skrzydeł jest pojawienie się nieszczelności. Wszelkie podmuchy wiatru wdzierające się do domu, świszczenie, przedostawanie się wilgoci w czasie deszczu – to najczęściej występujące problemy. Również opadnięte drzwi balkonowe, które ciężko się domykają lub stawiają opór podczas otwierania, mogą świadczyć o tym, że okna wymagają regulacji.

Dlaczego warto to zrobić? Szczelne i sprawne okna stanowią barierę przed czynnikami atmosferycznymi, nie dopuszczają do strat ciepła, pozwalają zaoszczędzić na ogrzewaniu, a także izolują od hałasów.

Jak ustawić drzwi balkonowe?

Regulacja drzwi balkonowych, to przede wszystkim regulacja ich docisku. Pozwala to na wyeliminowanie nieszczelności i poprawę komfortu termicznego w pomieszczeniach. Nie każdy wie, że okna można ustawiać w pozycji letniej i zimowej, dzięki czemu uzyskamy komfort termiczny i właściwą wentylację pomieszczeń o każdej porze roku. Jak wyregulować okno balkonowe PCV? W miesiącach jesienno-zimowych warto zwiększyć docisk skrzydła okiennego do ramy – pozwoli to poprawić szczelność okien. Z kolei w okresie letnim docisk można rozluźnić. Odpowiednie ustawienie okien pozwoli na poprawienie ich parametrów związanych z wentylacją.

Jak wyregulować drzwi balkonowe?

A co zrobić, kiedy drzwi balkonowe nie domykają się? Przyczyną może być opadanie skrzydeł, które jest normalnym zjawiskiem i może pojawić się po pewnym czasie eksploatacji okien. Warto także sprawdzić ustawienie drzwi w pozycji prawo i lewo oraz wyregulować zawiasy. Czynność ta służy prawidłowemu ustawieniu okien w pozycji po przekątnej. Należy też pamiętać o regularnym smarowaniu zawiasów, pozwoli to wyeliminować nieprzyjemne skrzypienie okien balkonowych. Jeśli nie pamiętaliśmy o systematycznej regulacji okien i nie jesteśmy w stanie samodzielnie poprawić ich parametrów użytkowych, możemy też skorzystać z pomocy fachowców, którzy wykonają profesjonalny serwis okien. Mieszkańcy warszawy mogą skorzystać z usług Serwisu Meteo, który zajmuje się kompleksową konserwacją okien oraz drzwi balkonowych, w tym także uszczelnianiem okien drewnianych i PCV oraz wymianą szyb.

Źródło tekstu: https://www.serwismeteo.pl/poradnik/dlaczego-warto-wyregulowac-drzwi-balkonowe/