Formowanie konstrukcji z betonu – sklejka szalunkowa

28 lutego 2020

Sklejkę Peri kupisz na sklep.abcszalunki.pl

Deski szalunkowe to najistotniejszy komponent konstrukcji szalunkowych. Tę rolę mogą pełnić zwykłe deski drewniane lub płyty wyprodukowane z innego materiału, jednakże zazwyczaj stosowana jest sklejka szalunkowa. Ich zadaniem jest nadanie formy wylewanego betonu – dzięki nim można zatem postawić domy z murami wykonanymi z tego kompozytu. Szalunki są również wykorzystywane w budowlach murowanych, gdzie pozwalają na utworzenie otworów na stolarkę, tj. drzwi czy okna. Objaśniamy, z czego produkowana jest sklejka szalunkowa i co zrobić, jeśli jej potrzebujemy, a nie możemy kupić własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – z czego się ją wykonuje

Kiedyś w szalunkach z reguły używane były deski z litego drewna. Te aczkolwiek były drogie, a jednocześnie nie posiadały stosownych parametrów – zwykle źle radziły sobie z zawilgoceniem. Dlatego w dzisiejszych czasach używana jest głównie sklejka szalunkowa. Wykonuje się ją z różnych gatunków drewna – z reguły z topoli, brzozy lub olchy. W ofercie producentów znajdziemy różnego typu sklejki szalunkowe. Jednym z nich są warianty wodoodporne, które produkuje się przy użyciu żywicę mocznikowo-melaminowo-formaldehydową. Drugi częstokroć stosowany wariant to sklejka antypoślizgowa pokryta z obu stron powłoką perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – wynajem

Firmy budowlane dysponują zwykle swoją sklejką szalunkową wraz z elementami umożliwiającymi jej łączenie. Kiedy jednak planujemy budowę domu lub garażu własnymi siłami, nie ma konieczności kupowania wszystkich elementów szalunków – można je wypożyczyć, np. w Małopolsce na stronie ABCszalunki.pl. Poza samymi deskami szalunkowej, firma służy też wynajmem innych akcesoriów niezbędnych do postawienia szalunków – między innymi łączników i głowic.

Kontakt z firmą:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]