Rodzaje szalunków i ich zastosowanie

24 sierpnia 2019

Kup szalunki Kraków na https://sklep.abcszalunki.pl

Szalunki, zwane też deskowaniem, to chwilowe konstrukcje umożliwiające wznoszenie ścian budynków. Głównie wykorzystuje się je podczas wylewania ścian betonowych – wtedy są one potrzebne do tego, żeby właściwie je ukształtować i zapobiec rozlewaniu się kompozytu. Poza tym szalunki wykorzystuje się także w czasie stawiania budynków murowanych, gdzie ich użycie umożliwia przygotowanie otworów na drzwi, okna i bramy. W tym wpisie wytłumaczymy, z czego wykonane są współczesne szalunki i jak inwestorzy mogą je znaleźć.

Z jakich surowców wykonane są szalunki?

Najdłużej znanym typem szalunków jest struktura utworzona z desek drewnianych bądź grubych sklejek połączonych ze sobą za pomocą gwoździ, która po rozmontowaniu może zostać użyta powtórnie. Demontaż takich szalunków jest jednakże ciężki – większość inwestorów i wykonawców stawia więc użycie szalunków wielokrotnego użytku – systemów służących do szybkiego i nieskomplikowanego składania bądź rozkładania. Tego typu szalunki produkuje się z metalu, drewna bądź sklejki, jak również zestawiać dwa albo trzy surowce. Zwykle jednakże korzysta się ze sklejki – przede wszystkim z takich rodzajów drewna jak topola czy brzoza, a całą strukturę spajają narożniki, łączniki, belki i głowice ze aluminiowe lub stalowe.

Wypożyczenie szalunków – kto powinien skorzystać?

Przedsiębiorstwa cyklicznie parające się pracami murarskimi dysponują własnymi szalunkami. Inaczej jest jednakże w przypadku inwestorów, którzy zamierzają planujących wybudować jeden obiekt oraz ekip, które zazwyczaj świadczą inne usługi. Zakup wszelkich modułów potrzebnych do wykonania szalunku nie byłby rentowny . Znacznie rozsądniejszym rozwiązaniem będzie wynajęcie szalunków.

Kontakt z firmą:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]