
Rusztowania – zastosowania i materiały
19 marca 2019Rusztowania to kluczowe części wyposażenia ekip budowlanych. Umożliwiają bezproblemowe dojście do wysoko usytuowanych kondygnacji budynków, nie sprowadzając przy tym zagrożenia dla przebywających u góry ludzi. Dzięki nim remonty zabytkowych kościołów, domów wielorodzinnych oraz biurowców są zdecydowanie prostsze niż dawniej. Rusztowania są także stosowane przez ekipy zajmujące się myciem okien oraz konserwacją sieci wysokiego napięcia. Używane są również w przemyśle chemicznym. Obok rusztowań stacjonarnych stosowane są również rusztowania jezdne – niezbędne zwłaszcza przy robotach obejmujących duże budynki.
Surowce na rusztowania
Kiedyś rusztowania robione były przede wszystkim z drewna. Tego rodzaju konstrukcje były wprawdzie lekkie, lecz niezbyt solidne, co powodowało, iż przy każdym remoncie konieczne były co najmniej drobne poprawki. Do dziś w Azji rusztowania robi się z bambusa. Obecnie najchętniej wykorzystywanym rodzajem rusztowań okazują się konstrukcje wykonane ze stali, która jest surowcem wytrzymałym, a przy tym stosunkowo łatwym w przenoszeniu. Jeszcze lżejsze okazuje się aluminium, a te stosuje się w szczególności do produkcji rusztowań przesuwanych, ponieważ muszą być jak najmniej ciężkie.
O czym wiedzieć przy wynajmie rusztowań?
Z uwagi na bezpieczeństwo ludzi pracujących na rusztowaniach, bardzo ważne jest to, od której firmy je wynajmiemy. Warto stawiać przede wszystkim na firmy z dobrą opinią oraz rekomendowane przez innych kontrahentów. Sprawdźmy też, czy konkretna ekipa proponuje oprócz tego montaż oraz demontaż rusztowań – będzie to bowiem zadanie, do którego niezbędne są wysokie kwalifikacje, a należy pamiętać, iż bezpośrednio wpływa to na bezpieczeństwo przebywających na wysokości osób. Ceny wynajmu rusztowań są bardzo zróżnicowane i wynikają z okresu ich udostępnienia, wielkości rusztowań oraz innych rzeczy.