Szalunki – ich zastosowanie i sposób wykonania

19 sierpnia 2019

Kliknij tutaj, aby zaopatrzyć się w szalunki Kraków

Szalunki to to forma o charakterze tymczasowym, którą na ogół wykonuje się z desek. Może ona być wykonana też z drewnianych płyt, które wyprodukowano z drewna charakteryzującego się gorszą jakością. Nie brak jest firm, które decydują się na wykonywanie szalunku z elementów wykonanych z metalu, ale tego typu postępowanie nie jest zbyt często wybierane. Deskowanie – bo dokładnie tak inaczej nazywa się szalunki – sprawia, że mieszanka, która jest wylewana, zyskuje pożądaną formę. Szalunki wyjmuje się dopiero wtedy, gdy mieszanka zastygnie. Wykorzystując szalunki, można także solidnie podtrzymać zbrojenie, które zostało wykonane aż do momentu, kiedy wylana mieszanka odpowiednio zastygnie.

Szalunki – jak się je wykonuje?

Wszelkie konstrukcje z użyciem betonu robi się na budowie w specjalnych formach, czyli właśnie szalunkach. W pierwszym etapie prac konieczne jest zrobienie szalunku, który następnie zostaje zalany solidnie dobraną mieszanką betonu. W niektórych sytuacjach niezbędne jest użycie zbrojenia. Wykonuje się je przed wylaniem betonowej mieszanki. Szalunki usuwane są dopiero wtedy, kiedy mieszanka porządnie zwiąże. Na ogół niezbędne jest do tego od około dwóch do nawet czterech tygodni. Szalunki robi się chociażby w przypadku fundamentów, zrobionych z betonu kolumn ogrodzeń i stropów żelbetowych. Cechują się więc naprawdę szerokim zastosowaniem, a budowa bez nich nie posuwałaby się tak szybko.

Szalunki – jakie moduły potrzebne są do zrobienia szalowania?

Do wykonania szalowania wymagana jest sklejka szalunkowa. Wymagane są też specjalne dźwigary i podpory. Nieraz zdarza się, że niewielkie przedsiębiorstwa budowlane nie posiadają własnego systemu szalunkowego. W takiej sytuacji rozwiązaniem okazuje się być skorzystanie z pożyczonego sprzętu, który oferują firmy specjalizujące się w zaopatrywaniu zakładów budowlanych w mocowania, dźwigary, a także sklejkę.

Kontakt z firmą:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]