Tarcica – niezastąpiona w wielu gałęziach gospodarki

28 września 2018

Tarcica to produkt drzewny który ma bardzo szerokie zastosowanie przede wszystkim w branży budowlanej, a poza tym w wytwarzaniu artykułów do wykończenia wnętrz. Na zakres jej wykorzystywania mocno wpływa fakt, iż produkt ten dostępny jest w różnych rodzajach, które określane są przez gabaryty tarcicy.

Tarcica obrzynana i nieobrzynana, sucha i mokra

Zakłady drzewne proponują swoim klientom rozmaite typy tego wyrobu. Przede wszystkim znaleźć można tarcicę mokrą i suchą. Tarcica sucha powstaje w wyniku suszenia wcześniej przetartego z wykorzystaniem pilarek okrągłego drewna. By zmniejszyć jej wilgotność, suszy się ją w odpowiednio do tego celu skonstruowanych suszarniach komorowych. Ma to na celu nie tylko nadanie jej mniejszego stopnia wilgotności, co wyraża się w procentach, lecz również odpowiednich właściwości, jakie determinuje poziom wilgoci. Przy wytwarzaniu tarcicy mokrej zaś obróbka taka nie ma miejsca. Tarcicę dzieli się również na obrzynaną i nieobrzynaną. Jak łatwo można wywnioskować, ten pierwszy typ to tarcica poddana określonemu zabiegowi mechanicznemu, w wyniku którego wszystkie jej płaszczyzny są obrobione. Tarcica nieobrzynana ma zaś obrobione jedynie dwie powierzchnie równoległe. Ponadto możliwe jest produkowanie tarcicy w rozmaitych rozmiarach. Z podstawowej formy tarcicy tworzy się na przykład deski, listwy, łaty, belki czy bale.

Do czego wykorzystywana jest tarcica?

Dobrej jakości tarcica, wykonana z dobrego gatunkowo materiału i poddana pieczołowitej obróbce, wykorzystywana jest wszędzie tam, gdzie pożądane są duże walory estetyczne oraz doskonałe parametry użytkowe. Zaś tarcica gorzej jakości wykorzystywana jest przede wszystkim w przemyśle papierniczym, a także w przemyśle budowlanym, na przykład do produkowania więźb dachowych oraz konstrukcji obiektów.