Wznoszenie budynków – zastosowanie dźwigarów

20 sierpnia 2019

Zamów dźwigar

Szalunki to struktury niezbędne na wielu budowach. Przy ich użyciu możliwe jest modelowanie zamierzonego kształtu murów wylewanych z betonu, a także wykonanie w nich otworów na okna i drzwi. Szalunki okazują się też niezbędne przy formowaniu sklepień – w takim przypadku ich kluczowym elementem są dźwigary. Bez ich użycia nie byłoby możliwe wzniesienie jakiegokolwiek wielokondygnacyjnego budynku. Dzięki dźwigarom sufit nie zapada się natychmiast po wylaniu i jest w stanie zastygnąć. Z jakich tworzyw wykonuje się dźwigary? Jak można je dostać?

Z jakich drzew wykonane są dźwigary?

Dźwigar poddawany jest sporym, osiągającym kilkadziesiąt ton obciążeniom. Stąd jego najważniejszym przymiotem jest trwałość. W dużym stopniu maja na nią wpływ dwa elementy – jakość wykonania i rodzaj wykorzystanych w tym celu materiałów. Te powinny być właściwie dobrane i wypróbowane pod kątem odporności na znaczne naciski. Najodpowiedniejszym surowcem jest lite drewno takich gatunków jak sosna, topola, buk i olcha. Niezwykle ważne jest także właściwe zaimpregnowanie dźwigarów, które ochroni je przed negatywnym działaniem wody, klejów i innych płynnych preparatów używanych na budowie – a więc substancji, które bezpośrednio niszczą strukturę drzewa.

Dźwigary – wypożyczyć czy lepiej kupić?

Podmioty, które regularnie parają się budową piętrowych budynków dysponują własnymi dźwigarami. Ich kupno oraz magazynowanie wiąże się jednakże z pewnymi kosztami. Z kolei przedsiębiorstwa, które od czasu do czasu przyjmują zlecenia tego rodzaju, mogą uniknąć nadmienionych przeszkód. Dobrym rozwiązaniem dla nich będzie skorzystanie z oferty podmiotu, który oferuje wynajem dźwigarów, a także pozostałych modułów szalunków.

Kontakt z firmą:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]