Kredyt bez historii kredytowej – czy to możliwe?

11 września 2021

Zaciąganie zobowiązań finansowych cieszy się obecnie wielką popularnością, nie wszyscy jednak mogą to zrobić. Istnieje ogromna rzesza osób, które nie są w stanie zaciągnąć kredytu, a to z powodu braku zdolności kredytowej. Kogo może dotyczyć tego rodzaju sytuacja i jak sobie w niej poradzić?

Kredyty bez zdolności kredytowej – kto może jej nie mieć?

Banki zazwyczaj określają odrębne zasady, według których przyznają kredyty lub odmawiają ich przyznania. Istnieją jednak ogólne zasady, określające fakt posiadania lub nie zdolności kredytowej. Przede wszystkim z odmową mogą spotkać się osoby, które posiadają już zaciągnięte zobowiązania. Na największe trudności muszą być gotowi klienci, którzy nie zaciągnęli dotąd żadnego kredytu. Należą do tego grona zwłaszcza studenci oraz klienci, którzy pracują od niedawna i osiągają zbyt małe zarobki albo są zatrudnieni na tzw. „umowach śmieciowych”. Z tym, że kredyt nie zostanie im udzielony, muszą liczyć się również emeryci. Oczywiście finansowania nie otrzymają również osoby, które nie są w stanie wykazać faktu posiadania przez nie pracy, a także wykonujące pracę w innym kraju. Czynniki takie powodują, że teoretycznie nieosiągalne jest uzyskanie kredytu w banku, przez co wiele osób decyduje się wziąć kredyt w firmach pożyczkowych. Nie warto tego robić, gdyż chwilówki i podobne pożyczki wiążą się z bardzo wysokimi opłatami i prowizjami.

Kredyty bez zdolności – czy można je otrzymać?

W przypadku nieposiadania zdolności kredytowej dobrze będzie skorzystać z doradztwa pośrednika w staraniu się o kredyty bankowe. Poradzi on, które z banków posiadają mniej rygorystyczne warunki kredytowania i mogą przyznać kredyt bez zdolności, czy też wskaże możliwość zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego. Najważniejsze jest jednak to, że pośrednik doradzi, w jaki sposób stworzyć zdolność kredytową, a możliwości tego jest bardzo dużo. Największy wpływ na budowanie pozytywnej historii kredytowej ma terminowe regulowanie zobowiązań, warto więc kupić coś na raty, a także korzystać z kredytu odnawialnego oraz karty kredytowej w banku, w którym planuje się uzyskać kredyt. Doskonałym pomysłem jest również na przykład ubieganie się o kredyt nie w pojedynkę, ale wespół z drugą osobą. By to osiągnąć, można uczynić współkredytobiorcami rodzeństwo czy – w przypadku osób, które i tak planowały małżeństwo – wstąpić w związek małżeński. Takich możliwych rozwiązań, jakie podpowiedzieć może dobry pośrednik, jest bardzo dużo.