Mass collect – co to jest i czy warto z tego korzystać?

20 stycznia 2021

Na flobo.io/mass-collect/ znajdziesz więcej wskazówek o tym, czym jest mass collect.

Mass collect to usługa, która umożliwia błyskawiczną weryfikację wpłat. Przybliżamy pokrótce, jak funkcjonuje mass collect i w jaki sposób ułatwia życie małym i dużym przedsiębiorstwom.

Mass collect – gdzie to rozwiązanie będzie przydatne?

Działanie mass collect jest właściwie stosunkowo proste. Polega na nadaniu każdemu kontrahentowi indywidualnego numeru rachunku, który staje się równocześnie jego ID. Takie rozwiązanie jest przydatne wszędzie tam, gdzie każdego miesiąca obsługiwana jest ogromna ilość klientów, czyli np. w firmach telekomunikacyjnych, na uczelniach wyższych, a także wszelkich branżach, gdzie wykorzystuje się systemy abonenckie (m.in. w klubach fitness). Opłaty wpływające w systemie mass collect kierowane są na konkretny rachunek firmowy, jednak wcześniejsze przypisanie kontrahentom unikatowych numerów rachunków pozwala na ich sprawniejsze zdefiniowanie, bez względu na to, jakim sposobem wykonali oni przelew (przelew pocztowy, przelew z karty lub standardowy przelew). Korzystanie z mass collect przekłada się również na mniej czasochłonne księgowanie należności aniżeli w przypadku księgowania manualnego, a przy tym na wyeliminowanie możliwych omyłek często wynikających w trakcie tego procesu.

Czy opłaca się korzystać z usługi mass collect?

Choć usługa mass collect nie jest w tej chwili dostępna w większości banków (mają ją między innymi PM Bank i ING Bank Śląski) wypada zastanowić się nad jej zastosowaniem w firmie, także takiej, która miesięcznie rozlicza około stu dokumentów księgowych. Stosowanie mass collect niesie ze sobą wszak kilka korzyści, takie jak oszczędność czasu pracowników zajmujących się księgowością, możliwość powiązania z systemem finansowo–księgowym (a więc śledzenie na bieżąco spływu opłat) czy integracja z narzędziami Finance Automation. Taką polską aplikacją służącą do automatycznej obsługi należności jest Flobo. Pozwala ona nie tylko na połączenie z systemem mass collect banku, ale posiada także opcję wysyłania notyfikacji o nadchodzących terminach płatności i windykacji, co po jakimś czasie skutecznie zwiększa terminowość u kontrahentów otrzymujących faktury.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]