Wymiana dolarów na zł – poznaj aktualny kurs w kantorze online

5 września 2021

Aktualny kurs dolara. Zdobądź więcej informacji.

W latach 80-tych każdy pragnął posiadać co najmniej kilka dolarów, aby udać się po sprawunki do Pewexu. Z kolei w latach 90-tych posiadanie oszczędności w tej walucie było przejawem powodzenia w życiu zawodowym. Teraz znaczna grupa Polaków zamawia codziennie zakupy za dolary, korzystając przy tym z wszechobecnej globalizacji oraz dostępności internacjonalnej dostawy paczek z popularnych globalnych portali zakupowych. Nic więc dziwnego, iż dolar stał się walutą, która nie wzbudza już sentymentu, a kupić go można nawet bez wychodzenia z domu, ponieważ od szeregu lat w Polsce działają kantory internetowe, w których można wymienić dolary na złotówki po często bardziej rentownym kursie niż w instytucjach bankowych.

Dolar – ciekawostki, które mogą zaskoczyć

Nazwa „dolar” pochodzi od terminu “talar”. Tak zwano monety z Czech zawierające 1 uncję srebra. I naprawdę z początku środkiem płatniczym w U.S.A. były monety. Pierwsze banknoty dolarowe, które w pierwszych latach miały niemało przeciwników, wprowadzono do obiegu dopiero w latach 60-tych XIX w. jako sposób na rozwiązanie kryzysu związanego z brakiem bilonu. Niewiele osób wie, iż banknoty dolarowe nie są wydrukowane na papierowych arkuszach, a na kompozycji włókien lnu (ok 25%) i bawełny (ok 75%) z dodatkiem kilku innych komponentów, będących utajnione. Nie znaczy to jednak, iż amerykańskie banknoty są mocniejsze – przeanalizowano, że niskie nominały pozostają w obiegu około 4 lata, a banknoty o nominale 100$ – 9-18 lat. Zniszczone banknoty są rozdrabniane, a powstały z nich surowiec jest sprzedawany przedsiębiorstwom, które przetwarzają je na materiały budowlane. Amerykańskie monety krążą w obiegu aż 3 dekady, jednak są one także zwykle gubione, a notorycznie właściwie wyrzucane przez Amerykanów. Statystyki mówią, iż taki los spotyka rokrocznie przeszło 62 miliony $ w bilonie.

Kurs dolara – te dane poznasz na stronie kantoru online

Dolar to nazwa wielu walut jednak nie ma co zaprzeczać, że kiedy mówimy “dolar” to chodzi nam o dolara amerykańskiego, który jeszcze w poprzednim wieku był najważniejszą walutą na świecie i dopiero w tym wieku sukcesywnie tracił swoją pozycję. Niemniej jednak wymiana dolara wciąż jest największą część obrotów na Forex. Zainteresowani najświeższym kursem dolara amerykańskiego mogą w każdej chwili sprawdzić jego wartość np. na stronie kantoru online, w którym kurs walut odświeżany jest w kilkusekundowych odstępach. Dodatkowo, można tam skonfrontować wartość dolara z najświeższymi kursami najpopularniejszych światowych walut oraz przejrzeć historyczne dane dotyczące jego kursu.