O czym pamiętać podczas optymalizacji strony dla urządzeń mobilnych

15 czerwca 2019

Powszechne używanie urządzeń mobilnych sprawia, że webmasterzy z większą ochotą tworzą mobilne wersje stron. Jest to niezwykle ważne z uwagi na coraz większy ruch w Internecie pochodzący właśnie z urządzeń mobilnych. Zasada jest prosta: jeżeli chcesz mieć większą liczbę użytkowników musisz stworzyć im jak najlepsze warunki korzystania z Twojej strony. Z tego względu właśnie konieczna jest optymalizacja dla urządzeń mobilnych.

Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych – o czym musisz wiedzieć

Jest parę rzeczy, na które musimy zwrócić uwagę, projektując naszą stronę. Jeśli chcemy być przyjaźni dla osób korzystających z urządzeń mobilnych, która wpływa na to, czy nasza strona jest przyjazna dla użytkowników urządzeń mobilnych, przede wszystkim musimy zadbać o to, aby strona wyświetlała się w prawidłowy sposób na różnych urządzeniach. Należy też zagwarantować jak najszybsze wyświetlanie się zawartości serwisu. Użytkownikom korzystającym ze smartfonów czy z tabletów zależy przecież na sprawnym dostępie do informacji. Następnym podstawowym, ale niesamowicie ważnym elementem, jest czytelność. Projektując stronę z myślą o urządzeniach mobilnych powinniśmy zadbać o odpowiednią wielkość wszystkich elementów oraz ich prawidłowe rozmieszczenie. Przydatne jest również korzystanie z informacji o miejscu, w którym znajduje się użytkownik. Dobrze, jeśli nasz portal wyświetla dodatkowe wiadomości o tym, co znajduje się w pobliżu użytkownika.

Optymalizacja dla urządzeń mobilnych – co poleca Google

Pamiętanie o wymienionych wyżej zasadach na pewno przełoży się na realny ruch na Twojej stronie. Wypracować to można na różne sposoby. Możemy stworzyć swoją stronę w oparciu o RWD (Responsive Web Design). Jest to rozwiązanie rekomendowane przez Google. W niektórych sytuacjach nie jesteśmy w stanie zapewnić zupełnej responsywności. Wtedy warto pomyśleć o stworzeniu wersji strony dla urządzeń przenośnych. Jest to wyjście gorsze o tyle, że wymaga zastosowania dodatkowego adresu URL. Jeśli strona zaprojektowana jest na CMS-ie, możemy po prostu zainstalować odpowiednie wtyczki, które dostosują zawartość strony do urządzeń mobilnych. Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych, to w obecnej chwili niezbędny element projektowania stron.