Aspirator do odkurzacza czy tradycyjna gruszka – co lepsze?

31 lipca 2018

Niedrożność nosa u niemowląt to dość powszechna, lecz kłopotliwa dolegliwość. Nasze pociechy nie są w stanie spokojnie spać ani jeść, gdy doskwiera im gromadzący się katarek. Gruszka lub aspirator do nosa pomogą w walce z chorobą.

Aspirator do nosa – czy odciąganie kataru jest bardzo ważne?

Zalegający katar może prowadzić do komplikacji, a po zakażeniu bakteryjnym może rozwinąć się w groźniejszą chorobę. Nieusunięta wydzielina przesuwa się po ściance gardła powodując podrażnienie. Żółtozielony, bakteryjny katar jest zagrożeniem dla płuc i oskrzeli.

Jak można odciągać wydzielinę aspirator do nosa czy gruszka?

Jest kilka urządzeń, które pomogą naszej pociesze pozbyć się zalegającego kataru. Możemy skorzystać z tradycyjnej gruszki, wkładanej do otworu nosowego, którą następnie naciskamy. Wytworzone podciśnienie zasysa katar do gruszki. Inną metodą jest aspirator na wdech rodzica. Aktualnie bardzo popularny jest natomiast bezpieczny i skuteczny aspirator do odkurzacza.

Odciągacz do nosa podłączany do odkurzacza

To rozwiązanie może budzić zdziwienie u większości rodziców. Tymczasem jest to o wiele skuteczniejsza metoda niż gruszka czy ustny aspirator, a wszystko dzięki zastosowaniu jednostajnej siły ssącej. Jeden z najpopularniejszych modeli, aspirator Katarek, pasuje do prawie wszystkich odkurzaczy o sile ssącej 800–1800W. Pamiętajmy, że Katarek do odkurzacza, tak jak i inne odciągacze, powinien być stosowany po uprzednim rozrzedzeniu wydzieliny 0,9% roztworem soli. Po odciągnięciu kataru należy zatroszczyć się o nawilżenie błony śluzowej nosa uszkodzonej przez wydzielinę . Katarek do odkurzacza można kupić w trzech wariantach: Katarek Standard (koszt ok: 45 zł), Plus (55 zł) i Complete (60 zł).