Cegła ozdobna – na komin, na elewację na ścianę w pokoju

4 października 2018

Klinkier to rodzaj cegły dekoracyjnej, którą można użyć zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Czym się wyróżnia i dlaczego jest obecnie tak szeroko wykorzystywana w budownictwie?

Klinkier – cegła ozdobna ceniona w budownictwie

Klinkier to po prostu wypalane w wysokiej temperaturze płytki ceglane, które charakteryzują się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne czy wilgoć. Płytki z cegły od dziesięcioleci znajdują zastosowanie jako element wykończeniowy domów i mieszkań – mogą posłużyć między innymi jako wewnętrzne płytki elewacyjne lub cegła na komin. Klinkier jest stosowany również na cokoły, podokienniki, naroża, a także inne elementy budynków i doskonale pasuje zarówno do domów utrzymanych w klasycznej, jak i nowoczesnej stylistyce.
Elewacja z klinkieru prezentuje się bardzo estetycznie i jest odporna na negatywne czynniki zewnętrzne – śnieg, deszcz, niską temperaturę czy promieniowanie słoneczne. Klinkier elewacyjny utrzymuje się więc przez lata w idealnym stanie. Wykonane z klinkieru płytki ścienne mają również inne zalety – użycie naturalnego surowca sprawia, że są one antyalergiczne i odporne na działanie grzybów.

Wewnętrzne płytki klinkierowe i elewacja z klinkieru

Cegła dekoracyjna użyta na ścianie zewnętrznej domu nada budynkowi nietuzinkowego charakteru i odróżni go od innych. Z kolei klinkier jako elewacja wewnętrzna uwydatni styl, w jakim utrzymane są pomieszczenia – wspaniale nada się do wnętrz inspirowanych przestrzenią industrialnego loftu. Dobrej jakości płytki z cegły można nabyć w wielu sklepach z materiałami budowlanymi – zarówno internetowych, jak i stacjonarnych.