Charakterystyka i zastosowanie kantara dla konia

23 maja 2020

Jeśli szukasz kantara, koniecznie wejdź na horse-trade.pl

Kantar jest powszechnie używaną częścią uprzęży dla konia. Mylony jest z uzdą, gdyż jedyną różnicą między nimi jest nieobecność wędzidła – elementu umieszczanego w pysku pozwalającego na przekazywanie sygnałów do poruszającego się zwierzęcia. Kantar to jedna z głównych części ekwipunku jeździeckiego, z którą konie bardzo rzadko się rozstają. Skutkiem tego musi on być dopasowany do wymiarów i kształtu głowy zwierzęcia, jak również nie być powodem powstania obtarć. Jak zatem dobrać stosowny kantar dla konia? Na jakie jego właściwości powinno się zwrócić szczególną uwagę?

Kantar skórzany czy podszywany – który lepszy dla konia?

Na rynku dostępne są przeróżne rodzaje kantarów: sznurkowe, podszywane, skórzane czy taśmowe. Te pierwsze, nazywane także halterami, są zalecane ze względu na znaczną kontrolę, którą jeździec przy ich użyciu sprawuje nad koniem. Dla zwierzęcia dużo wygodniejszy jest natomiast kantar taśmowy lub skórzany. Znacznie wyższy komfort przynoszą kantary podszywane – na przykład syntetycznym bądź prawdziwym futerkiem, które można odczepić celem umycia. Kantar tego rodzaju znakomicie chroni przed powstaniem uszkodzeń skóry, a jednocześnie pozwala przywiązać zwierzę w trakcie pielęgnacji i dawać możliwość jego prowadzenia podczas spacerów albo treningów.

Kantary – jakie rozmiary są w sprzedaży

Wytwarzanych jest parę rozmiarów kantarów dla koni. Najmniejszy rozmiar to foal, który będzie pasował kucom miniaturowym oraz źrebiętom. Kolejny to shetty (0), który powinni stosować posiadacze pokaźniejszych źrebiąt, a także koni szetlandzkich. Kantar zwany pony (1) jest z kolei opracowany dla kucy (np. connemara) i rocznych koni większości ras. Cob (2) i full (3) to kantary o średnich wymiarach i pasują między innymi do koni arabskich, huculskich, holsztyńskich oraz hanowerów. Maksymalny rozmiar kantarów to xfull (4), który przeznaczony jest dla dużych ras gorącokrwistych (np. śląskich) i ras zimnokrwistych (jak shire lub konie ardeńskie).

Kontakt z firmą:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]