Ekologiczna żywność nieprzetworzona – jak ją rozpoznać?

22 marca 2022

Jeśli potrzebujesz ekologicznej żywności online, koniecznie odwiedź tę stronę.

Od prężnego rozkwitu branży spożywczej, który daje się zauważyć od zeszłego wieku, produkty konsumowane przez nas na co dzień zaczęto coraz częściej nasycać różnymi związkami przedłużającymi ich świeżość. Jednak wraz z dojrzewającą wiedzą konsumentów odnośnie tego, co konsumują i jakie może to mieć oddziaływanie na ich samopoczucie, ostatnio coraz chętniej poszukują oni produktów wyprodukowanych z ekologicznej żywności.

Czym wyróżnia się eko żywność?

Aby dany produkt sprzedawany w naszym kraju mógł mienić się „eko”, musi sprostać kilku warunkom. Żywność ekologiczna i artykuły z niej wytworzone muszą pozyskać konkretne certyfikaty nadawane przez wskazane do tego instytuty. Podstawową jednak cechą spożywczych artykułów ekologicznych jest to, że użyte do ich przyrządzenia warzywa i owoce hodowano z zachowaniem głównych reguł rolnictwa ekologicznego. To znaczy, że rolnicy nie używali chemicznych nawozów ani pestycydów mogących mieć niekorzystny oddziaływanie nie tylko na samopoczucie ludzi, lecz które również są zagrożeniem dla środowiska. Niektóre bowiem nawozy wywołują zakwaszenie gleby czy zanieczyszczają wody gruntowe, a opryski upraw silnymi pestycydami nieraz powodują np. śmierć pożytecznych pszczół. Tymczasem ekologiczna uprawa powoduje, że rośliny mają wielokrotnie niższą zawartość azotynów, azotanów oraz metali ciężkich, a to oznacza, że mniej tych niezdrowych związków dostanie się do ustroju ich konsumentów.

Co powinno być umieszczone na etykiecie zdrowej żywności eko

Żywność ekologiczna podlega nieustannej kontroli we wszystkich fazach produkcji, w tym także w czasie składowania oraz transportu. Co kluczowe, jeżeli artykuł spełnia kryteria, jego producent prócz typowych informacji między innymi o terminie zdatności do spożycia, masie netto, miejscu pochodzenia ingredientów, kaloryczności czy temperaturze składowania, musi też bezwzględnie podać numer identyfikacyjny organu kontrolnego dany produkt oraz umieścić logo produkcji ekologicznej UE, którym są białe gwiazdki tworzące w kształt listka. Wypatrując ekologicznych przetworów trzeba więc czytać uważnie etykiety wyrobów, a nabywając je online bezpośrednio od producenta sprawdzić, czy umieścił on na stronie informację o zdobytych certyfikatach.

Kontakt z firmą:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]