Kilka słów o łańcuchach samochodowych

18 lipca 2019

Więcej o łańcuchach na koła na ebagaznik.pl/pl/c/Lancuchy-sniegowe/14

Łańcuchy na koła w znacznym stopniu zwiększają przyczepność auta w skrajnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, głównie na spadzistych podjazdach. W niektórych państwach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok kalendarzowy (tak jest między innymi w Turcji, Norwegii i Bułgarii), w pozostałych natomiast są one niezbędną częścią wyposażenia auta wyłącznie w zimą (takie prawo obowiązuje na przykład w Niemczech, Hiszpanii, Polsce i we Włoszech). Jak zatem rodzaje łańcuchów samochodowych można nabyć w sklepach?

Rodzaje łańcuchów samochodowych

Łańcuchy samochodowe dzielimy przede wszystkim mając na uwadze ich zastosowanie. Rozróżniamy typy skonstruowane z myślą o stosowaniu w pojazdach terenowych, osobowych, ciężarowych i dostawczych, a także w autobusach. Łańcuchy różnią się również mocowaniem, które musi być dopasowane do typu felgi, wzorem zaplotu oraz przekrojem i grubością ogniwa (zazwyczaj jest to kształt rombowy ukośny). Różne są też materiały, z których produkuje się łańcuchy na koła. Współcześnie producenci stosują głównie stal tytanową lub manganową.

Jazda z łańcuchami samochodowymi

Montaż łańcuchów samochodowych wymaga pewnych umiejętności i na początku może być przyczyną znacznego stresu. Żeby się go ustrzec się, należy potrenować tę czynność w garażu bądź na placu manewrowym. Z kolei jazda z łańcuchami wymaga trochę innej techniki. Trzeba wystrzegać się przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę, buksowania kół i jazdy po odśnieżonych drogach. Korzystając z łańcuchów samochodowych, trzeba też koniecznie kontrolować ich ułożenie oraz napięcie – w ten sposób unikniemy ich przedwczesnego zużycia i tym samym wydłużymy okres ich użytkowania.

Kontakt z firmą:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]