Książki dla młodzieży – gatunek literatury dla nastolatków

24 stycznia 2023

Więcej informacji o książkach dla nastolatków.

Młodzież wychowywana w XXI w. ma coraz mniejszy kontakt z dobrą literaturą. Nastolatek wybierze przede wszystkim błyskawiczną rozrywkę na tablecie, w telefonie czy w telewizorze, a po książkę na ogół sięga wówczas, gdy jest to obligatoryjna lektura szkolna. I również przez przymus poznawania tekstów literackich sprzed wieków dla wielu młodych ludzi czytanie dla rozrywki staje się odległym konceptem.

Literatura dla nastolatków – książki dla młodego pokolenia odbiorców

Ludzie młodzi nie powinni być skazani tylko na czytanie lektur szkolnych. Na półkach księgarni jest co niemiara literatury młodzieżowej nie tylko zagranicznych ale i polskich pisarzy, którzy rozważają tematy i opisują historie interesujące dla młodszego pokolenia odbiorców. Ta odmiana literatury otrzymała nawet swoją nazwę, czyli “literatura Young Adult (YA)”. Jest to beletrystyka pisana dla odbiorcy w wieku od 12 do 18 lat. Historie dla nastolatków czerpią z wielu gatunków literackich: są tu między innymi fantasy, thrillery oraz obyczajówki. Ale wszystkie te publikacje łączy odwołanie się bezpośrednio do typowych doświadczeń młodych ludzi. Książki te piszą więc o poznawaniem własnej tożsamości, kontaktach z rodzicami, pierwszej miłości, zdobywaniu i zerwaniu przyjaźni i znajdowaniu własnego miejsca w grupie rówieśników. Czytanie literatury młodzieżowej umożliwia młodzieży poczuć, że inni również borykają się tożsamymi życiowymi zawirowaniami w okresie dorastania.

Czemu warto zachęcać Lektura literatury młodzieżowej z biegiem czasu daje korzyści

Warto podsuwać młodzieży ciekawe dla niej książki, bo zaktywizowanie w nich ochoty czytania dla zabawy z biegiem lat przynosi wiele korzyści. Osoba, która często czyta posiada szersze słownictwo i lepiej radzi sobie z ortografią oraz gramatyką, co zdecydowanie ułatwia zdawanie egzaminów z przedmiotów humanistycznych. Jednak odkrywanie dylematów innych ludzi w porównywalnym wieku to również metoda na rozwinięcie w nastoletnim dziecku empatii oraz dokładniejsze poznanie siebie i prywatnych potrzeb. Co istotne, opiekunowie w żadnym wypadku nie powinni żartować sobie z zainteresowań dziecka. Jeśli zatem dziecko chętniej sięga po książki o duchach lub kosmitach nie mówcie, że to niedorzeczne tylko pozwólcie mu je eksplorować!

Kontakt z firmą:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa