Obrączki ślubne – tradycja znana od wieków

4 października 2020

Jeśli potrzebujesz obrączkek Kraków, powinieneś odwiedzić tę stronę

Dla wielu osób ceremonia ślubu jest niezmiernie ekscytującym dniem w życiu. Ceremonia ta wiąże Państwa Młodych do końca życia, a znakiem ich wierności, uczucia i oddania są obrączki ślubne.

Panowie nie zawsze nosili obrączki ślubne

Pierwotnie nie rozróżniano pierścieni zaręczynowych od obrączek, zatem mają one wspólną historię, która sięga aż do Starożytności. Raptem w XIII w. Kościół Katolicki włączył obrączki do prawa kanonicznego, w rezultacie czego wręczenie żonie pierścionka stało się elementem ceremonii ślubu. Niewielu wie jednak, że mężowie rozpoczęli noszenie na palcu obrączki wiele wieków później. Już wcześniej zdarzało się, iż wsuwali pierścienie na palec obrączkowy kiedy odjeżdżali na wojenne wyprawy, aczkolwiek zwyczaj ten spopularyzował się szeroko w poprzednim stuleciu, a dokładniej podczas Drugiej Wojny Światowej. Obrączka miała przywodzić na pamięć wojakowi, że w domu czeka na niego żona, za którą walczy i której winien być wierny. Nad Wisłą nosi się obrączki ślubne na serdecznym palcu prawej ręki, jakkolwiek w innych krajach, jak na przykład w Turcji, w Czechach, w Wielkiej Brytanii albo w USA, zakłada się je na lewą rękę, którędy zgodnie ze starymi przesądami biegnie mityczna “żyła miłości”, która prowadzi wprost do serca. pierścionków zaręczynowych, młoda para przymierza oraz poszukuje obrączek wspólnie, jednak tradycja powiada, że kobieta nie powinna za nie płacić, bowiem jest to obowiązek mężczyzny.

Obrączki – niegdyś z miedzi, dzisiaj ze złota lub platyny

Przeciwnie do pierścionków zaręczynowych, obrączki cechują się bardziej stonowanym designem. Przez wiele stuleci wykonywano je z różnych materiałów, mniej lub bardziej trwałych. Dopiero później wykorzystano do tego metale (takie jak miedź lub stal) symbolizujące siłę uczucia. W dzisiejszych czasach do ich sporządzenia stosuje się najczęściej platynę oraz złoto, które są oznaką ufności wobec współmałżonka. Naturalnie, ozdabia się je często kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek wciąż najchętniej kupowane są proste, ponadczasowe złote pierścienie oraz delikatne obrączki, w których wykorzystano zestawienie dwóch rodzajów złota (np. różowego z tradycyjnym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wykonywaniu obrączek ślubnych, świadczą także często usługę grawerunku. Mamy zatem możliwość personalizacji obrączki grawerując do nich datę ślubu, imię małżonka czy też ważny dla młodej pary cytat.

Kontakt z firmą:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]