Orynnowanie dachu – ochrona przed zalegającą wodą

29 czerwca 2023

Kup rynny metalowe na www.regamet.pl/akcesoria-dachowe/.

Systemy dachowe tworzy wiele elementów. Wśród tych, które mają najistotniejsze znaczenie z punktu widzenia ich trwałości oraz komfortu użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono pozwala na wydajne odprowadzenie deszczówki i tym samym uniknięcie wielu kłopotów wynikających z jej kumulowania się. Nie powinniśmy zatem bagatelizować doboru odpowiednich modułów wchodzących w jego skład. To jednak zadanie niełatwe i wymagające specjalistycznej wiedzy oraz zdolności – tak samo jak montaż systemów rynnowych. Co zatem powinniśmy o nich wiedzieć? Jakie dokładnie funkcje pełnią takie systemy? Z jakich elementów są tworzone? Na co zwrócić uwagę przy ich doborze?

Systemy rynnowe – jakie części wchodzą w ich skład?

Systemy tworzące orynnowanie dachu składają się z trzech części, które z kolei zbudowane są z licznych mniejszych modułów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z wszelkiego przekroju rynien otwartych (tak zwanych korytek), do których spływa woda opadająca z dachu, składają się na nie także rynny pionowe oraz elementy znajdujące się blisko gruntu lub pod ziemią, których zadaniem jest odprowadzenie wody do systemu ścieków. Samo orynnowanie dachu tworzą proste rynny łączone za pomocą łączników, a na granicy budynku – narożników. Są one instalowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Połączenie orynnowania dachu z rynną pionową stanowi sztucer z sitkiem, które jest odpowiedzialne za zatrzymanie różnych zanieczyszczeń mogących trafić się do rynny pionowej, a następnie do ścieków.

Rynny plastikowe, metalowe albo PCV – co kupić?

W ofercie dystrybutorów dostępne są orynnowanie dachu wykonane z różnych materiałów – m. in z metalu bądź tworzyw sztucznych. Które z nich będą najodpowiedniejszym wyborem? To zależy od specyfiki budynku i tego, jak bardzo jest on wystawiony na działanie opadów atmosferycznych. Decyzję o wyborze konkretnego systemu rynien należy więc przedyskutować z fachowcem.

Kontakt z firmą:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08