Tani węgiel

8 kwietnia 2019

Zawsze, gdy nadchodzą zimne miesiące wielu z nas staje przed dylematem, na jaki opał się zdecydować, jeżeli oczywiście nie ułatwia tego rodzaj pieca, którego używamy.
Szeroka oferta firm zajmujących się sprzedażą substancji opałowych z pewnością sprawia, że nie musimy się obawiać braku wyboru. Często jesteśmy zainteresowani znalezieniem możliwie najtańszej opcji. Pamiętajmy, że należy zwrócić uwagę nie tylko na samą cenę surowca, ale i na jego wartość opałową. Zapoznaj się z różnicami między węglem kamiennym, a brunatnym w tym względzie.

Ceny węgla – który z jego rodzajów jest najtańszy?

Powszechnie znane są podziały węgla na kamienny i brunatny. W tym przypadku jest to bardzo ważny podział, gdyż decyduje on także o tym, czy węgiel będzie tańszy, czy droższy. Węgiel kamienny jest w związku z tym droższy, niż odmiana brunatna. Nie świadczy to jednak o tym, że jego zakup będzie mniej opłacalny, gdyż jest on równolegle bardziej kaloryczny, a co za tym idzie – spalimy mniejszą jego ilość, niż tańszej odmiany.
Warto wcześniej planować zakup węgla, gdyż będzie on znacząco tańszy w innych okresach, niż tuż przed sezonem grzewczym. Na to, czy węgiel będzie drogi, czy tani mają też wpływ czynniki polityczno-społeczne kraju, który zajmuje się jego eksportowaniem.