Aparatura pomiarowa – kontroluj temperaturę, lepkość oraz wilgotność produktów

27 grudnia 2018

Popyt na aparaturę pomiarową w Polsce stale rośnie. Jest to wynikiem dynamicznego rozwoju gospodarczego, dzięki któremu w Polsce tworzy się mnóstwo firm potrzebujących technologicznie zaawansowanych urządzeń. Taka aparatura, po dostosowaniu jej do wymogów użytkownika, jest używana w firmach działających w szybko rozwijających się, innowacyjnych sektorach, które jeszcze kilka lat temu wyglądały kompletnie inaczej bądź praktycznie nie istniały. Czym jednak jest aparatura pomiarowa?

Aparatura pomiarowa – do czego się ją wykorzystuje?

Aparatura pomiarowa jest używana przede wszystkim przez różnego rodzaju zakłady przemysłowe. Aparatura przemysłowa służy do kontroli właściwości przetwarzanych materiałów – między innymi ich lepkości, wilgotności, temperatury czy gęstości. Zestaw składa się zwykle z sensorów oraz jednostki analizującej otrzymane wyniki. Informacje wyświetlają się na monitorach będących częścią aparatury bądź są przesyłane do innych komputerów, jak również urządzeń mobilnych.

Dlaczego aparatura kontrolno-pomiarowa jest tak istotna?

Zgromadzone przez aparaturę pomiarową informacje są istotne, jeśli chodzi o wiele aspektów pracy zakładów przemysłowych. Poza poprawą wydajności procesów produkcji, argumentem, dla którego opłaca się z niej korzystać, są oszczędności. Przykłady? Podczas suszenia surowców zużywane są ogromne pokłady energii, której duża część się marnuje. Aparatura kontrolno-pomiarowa pozwala stale śledzić zużycie energii i dostosować je do rzeczywistych potrzeb zakładu. Urządzenia tego typu skracają też procedurę kontroli produktów – ich jakość sprawdzana jest na bieżąco, bez potrzeby przeprowadzania badań laboratoryjnych.