Kabel RG11 – zastosowania

3 sierpnia 2018

Więcej szczegółów o kablu RG11

Sieci telekomunikacyjne, jak wiemy, potrzebują oczywiście wykorzystania odpowiednich przewodów. Najważniejszymi ich elementami są kable światłowodowe, ale tylko z ich wykorzystaniem zrobienie sprawnej sieci okazałoby się niemożliwe. Do przesyłu sygnałów o małej częstotliwości wykorzystywane są wszak kable koncentryczne, wśród których wspomnieć powinniśmy między innymi kable RG6, RG11 i mnóstwo innych. Kable RG11 i inne rodzaje potrzebują również właściwych złączy – będą to między innymi TNC, N, czy SMA. Jak więc skonstruowany jest kabel RG11 oraz pozostałe? W których przypadkach zazwyczaj są stosowane? Jakie powinny mieć parametry?

Budowa kabla RG11

Najistotniejsze elementy kabla RG11 to przewody – zazwyczaj wyprodukowane są z miedzi, ale niektóre modele posiadają rdzeń stalowy lub aluminium. Rdzeń otoczony jest izolacją wewnętrzną, która zbudowana jest z tworzywa syntetycznego, a jej rozmiar rzutuje na impedancję całego kabla. Drugim materiałem przewodzącym okazuje się oplot, który robiony bywa zwykle z miedzi, mniej często zaś z aluminium. Elementami zabezpieczającymi kabel RG11 przed wilgocią, pyłem czy uszkodzeniem mechanicznym jest zaś warstwa na zewnątrz – zrobiona ze starannie wyselekcjonowanych tworzyw syntetycznych.

Cechy kabla RG11

Najważniejszy wyróżnik kabla RG11 to cechująca go impedancja – powinna wynosić 75 omów. Pozostałe kable koncentryczne mają przewodność wynoszącą pięćdziesiąt omów – na przykład te z oznaczeniem RG214. Przy wyborze kabla RG11 warto zwrócić uwagę na powierzchnię izolacyjną, bo ta musi być odpowiednio gruba (dla kabli wystawianych na niekorzystne czynniki jest to nawet 10 mm) oraz wykonana z odpornego na wilgoć materiału – między innymi PCV (tylko wtedy zagwarantuje ochronę wewnętrznym częściom). Czytelność przesyłanych danych zależna jest z kolei od tłumienności oplotu – ta powinna wynosić minimum 20 db.

Kontakt z firmą:
GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk

Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail: [email protected]