Kilka słów o zastosowaniu silników elektrycznych na prąd stały

24 listopada 2022

Jeśli potrzebujesz zamówić silnik elektryczny na prąd stały, powinieneś odwiedzić ten adres.

Sporo sprzętów, których używamy każdego dnia i bez których wiele czynności byłoby trudniejszych, stosuje w swoim działaniu silniki na prąd stały. Duże bądź niewielkie, szczotkowe czy też bezszczotkowe, te silniki zmieniły nasze życie, lecz przeciętny obywatel przeważnie nie ma pojęcia, jak funkcjonują te urządzenia, ani z jakich podzespołów składają się.

Co trzeba wiedzieć o silnikach prądu stałego?

Zadaniem silników na prąd stały jest generowanie energii mechanicznej z elektrycznej. Ich nazwa wskazuje, że zasila je prąd, w którym kierunek i zwrot transferu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego rodzaju istnieją od nieomal dwóch wieków i są wspólnym dokonaniem kilkunastu osób. Do ich opracowania, dalszych modyfikacji i w efekcie ich wprowadzenia do szerokiego użycia w wszelkiego typu urządzeniach, przyczyniły się badania i wynalazki uznanych inżynierów połowy XIX w., jak np. Thomas Edison, Thomas Davenport czy Moritz Jacobi. Silniki elektryczne prądu stałego skonstuowane są ze stojana, dwóch magnesów skierowanych do siebie różnoimiennymi biegunami, między którymi tworzy się pole magnetyczne, komutatora, rotora i szczotek. W dzisiejszych czasach na co dzień używane są również silniki BLDC, to znaczy bezszczotkowe, które przede wszystkim z uwagi na brak tej cyklicznie ulegającej awarii części, są uważane za bardziej wytrzymałe, bezpieczniejsze i są po prostu lubiane za dużą niezawodność, jak również ciche działanie.

Silniki DC to napęd wielu popularnych sprzętów

Stwierdzenie, iż silniki DC są używane zasadniczo wszędzie nie jest przesadą. Jeśli w mieszkaniu posiadasz odtwarzacz DVD czy też korzystasz w laptopie z dysków HDD, to w ich napędach bez wątpienia użyto silnika bezszczotkowego. Silniki elektrycznena prąd stały są częścią sterowanych radiowo samochodów czy pociągów, czyli zabawek, które uwielbialiśmy jako dzieci i które niewątpliwie sprezentujemy również naszym córkom oraz synom. Takie silniki poruszają duże i małe pompy hydrauliczne potrzebne w licznych branżach przemysłu, między innymi budowlanej, produkcyjnej czy wydobywczej. W przyszłości, za sprawą silników DC poruszanie się samochodami elektrycznymi będzie powszechne, a już teraz te silniki usprawniają naszą mobilność, ponieważ napędzają modne rowery elektryczne, segwaye i hulajnogi. Silników na prąd stały używają też pasjonaci elektroniki do realizacji autorskich prototypów z obszaru mechaniki i robotyki.

Chociaż silniki prądu stałego o małej mocy bez trudu można kupić w sklepach hobbystycznych albo z asortymentem elektronicznym, to te do industrialnego użytkowania dostępne są na zamówienie tylko u dystrybutorów, oferujących wysokie jakościowo rozwiązania od najlepszych światowych marek.

Kontakt z firmą:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]