Sklep z silnikami krokowymi

26 lipca 2019

Silniki krokowe – o czym mówimy?

Silnik krokowy, zwany także silnikiem skokowym, jest specjalnym rodzajem motoru elektrycznego. Jego nazwa bierze się stąd, iż przy właściwym wysterowaniu obraca się on o pewien z góry określony kąt (w stopniach). Oferuje to możliwość prezycyjnego kontrolowania liczby obrotów na jednostkę czasu w każdym momencie działania. Jest to możliwe dzięki specyficznej konstrukcji takich silników oraz wspomnianemu wcześniej specjalnemu sterowaniu.

Silniki krokowe we współczesnej mechanice

Oprócz chirurgii, nieprzeciętna precyzja jest bardzo ceniona w innych obszarach. Staje się ona również coraz częściej oczekiwana w dzisiejszej mechanice. Silniki krokowe doskonale się tu nadają. Dodatkowo zdecydowane gros urządzeń mechanicznych jest obecnie sterowana sygnałami cyfrowymi, czyli w oparciu o impulsy elektryczne o określonych poziomach napięć. Silnikami krokowymi steruje się dokładnie ten sam sposób – poprzez okresowe nadawanie impulsów elektrycznych na kolejne wyprowadzenia motoru. O szybkości ich rotacji nie decyduje, jak w klasycznych napędach prądu stałego, natężenie przyłożonego prądu, ale długość przesyłanych impulsów. I właśnie dzięki dokładności sterowania i brakowi konieczności zmiany domeny cyfrowej na analogową, silniki krokowe są chętnie wykorzystywane we współczesnej technice i można na nie trafić w różnorodnych urządzeniach i maszynach – takich jak roboty, drukarki.

Silniki krokowe nie są idealne

Silniki krokowe nie są rozwiązaniem idealnym. Oprócz niewątpliwych zalet posiadają kilka wad, na które zwracać baczną uwagę – w porównaniu z innymi rodzajami napędów, pobierają one stosunkowo więcej energii, poza tym wytwarzają sporo ciepła. Ze względu na ich konstrukcję maksymalna prędkość obrotowa może okazać się za mała – zazwyczaj nie jest większa niż kilkaset obrotów na minutę.

Silniki krokowe w sprzedaży

Na rynku możliwe do nabycia są różne modele silników krokowych. Różnią się między sobą przede wszystkim:

  • wymiarami,
  • budową (oparte o magnesy albo elektromagnesy),
  • parametrami elektrycznymi.

Pomimo, że ceny silników krokowych są większe niż mniej złożonych silników prądu stałego, wciąż są wystarczająco opłacalne do wykorzystania w prostych konstrukcjach.