Chcesz wynająć detektywa? Dowiedz się, jak może Ci pomóc

26 maja 2019

Usługi detektywów cieszą się coraz większą popularnością. Decydujemy się na na ich wynajęcie nie tylko w wypadku problemów rodzinnych. Ich usługi bywają bardzo przydatne także dla przedsiębiorców – pozwalają np. zweryfikować czy zatrudniony korzystający z L-4 rzeczywiście jest niezdolny do pracy lub czy informacje podane przez niego w podaniu o pracę są zgodne z prawdą. Warto zatem powiedzieć kilka słów na temat tego, jakie umiejętności winien posiadać detektyw i w rozstrzygnięciu których spraw może nam pomóc.

Prywatny detektyw – praca tylko z licencją

Nie każdy może pracować jako prywatny detektyw. By legalnie działać w tym zawodzie, trzeba dysponować stosowną licencją, która wydawana jest po zaliczeniu państwowego egzaminu. Pamiętajmy jednak, iż osoby podchodzące do egzaminu muszą także spełnić wcześniej wskazane wymagania. Najważniejsze z nich to posiadanie obywatelstwa jednego z krajów wchodzących w skład UE, świadectwa o nieposzlakowanej opinii uzyskanego od komendanta miejskiego lub powiatowego Policji i minimum średniego wykształcenia. Warunkiem jest również bycie osobą niekaraną, a odnośnie byłych funkcjonariuszy Policji – brak zwolnienia dyscyplinarnego. Co ważne, osoby starające się o licencję detektywa muszą ukończyć 21 lat.

Kiedy szukać pomocy detektywów?

Największa część zadań, które realizują detektywi dotyczy wszelkiego typu spraw rodzinnych. Do biura detektywistycznego możemy zwrócić się m.in. jeśli mamy podejrzenie, że nasz małżonek nie jest wierny lub nie mamy pewności, czy drugi rodzic dziecka właściwie sprawuje nad nim opiekę. Detektyw pomoże nam również określić rzeczywistą wysokość dochodów byłego partnera, co jest bardzo przydatne podczas spraw o ustalenie wysokości alimentów.