Czemu warto uczestniczyć w szkoleniu z ochrony danych osobowych?

24 sierpnia 2018

Pierwszym prawnym dokumentem w naszym kraju, który dotyczył sprawy danych osobowych była Ustawa o Ochronie Danych Osobowych, która zaczęła obowiązywać w 1997. Także dziś określa ona ów termin oraz mówi, jak należy ich używać. W myśl aktu dane osobowe to wszystkie informacje, które umożliwiają ustalenie tożsamości konkretnego obywatela bez skomplikowanych wysiłków. Do danych osobowych zakwalifikować możemy więc imiona i nazwisko, adres czy wiek, ale również tak zwane dane wrażliwe – między innymi informacje o wyznaniu, stanie zdrowia czy ewentualnych sprawach sądowych. O ich ochronę warto zadbać zwłaszcza dlatego, iż dzięki nowym technologiom ich pozyskanie i wykorzystanie jest banalnie proste.

Do kogo są adresowane jest szkolenie z ochrony danych osobowych?

Dane osobowe posiadają wszelkiego rodzaju firmy. Niektóre dysponują tylko danymi ich współpracowników, pozostałe zaś mają dostęp także do danych kontrahentów. We wszystkich sytuacjach pracownicy, którzy się z nimi stykają muszą przejść specjalne szkolenie z ochrony danych osobowych, dzięki któremu nauczą się, w jaki sposób zagwarantować im ochronę. Okazuje się to bardzo istotne, bowiem po stwierdzeniu błędów Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych może zasądzić poważne sankcje – nie tylko finansowe, lecz w najcięższych przypadkach także pozbawienia wolności.

Szkolenie z ochrony danych osobowych – przebieg

Kurs z ochrony danych osobowych jest skierowane do wszelkich specjalistów zarządzających takimi danymi – są to na przykład specjaliści z HR, do spraw rekrutacji lub archiwów. W jego koszty zaliczają się również materiały dydaktyczne, przez które kursanci szybciej przyswoją wiadomości. Po ukończeniu kursu, w czasie którego dowiedzą się, jak zagwarantować bezpieczeństwo informacji, uczestnicy otrzymują właściwe certyfikaty. Szkolenia z ochrony danych osobowych nie zajmują wiele czasu – zazwyczaj kończą się w tym samym dniu.