Dlaczego WordPress i jak dobrać do niego hosting?

21 listopada 2019

Funkcjonuje wiele systemów zarządzania treścią stron internetowych (Zikula, Quick.Cms, eZ publish), jednak niewątpliwie w ostatnich latach większość stron powstaje w oparciu o WordPress. Nic dziwnego, ponieważ w przeciwieństwie do innych CMS-ów, nawet amator zbuduje na nim nieskomplikowaną stronę internetową, a Ci którzy mają umiejętności postawią na WordPress nawet ogromny sklep internetowy.

Z jakiego powodu WordpPress jest bardzo popularny?

Jeszcze 15 lat temu WordPress służył głównie jako oprogramowanie, na którym bez trudności i ekspresowo można było uruchomić blog. Z czasem możliwości WordPressa rozwijały się, powstały tysiące wtyczek i motywów pozwalających na tworzenie na nim coraz bardziej złożonych stron internetowych, a ostatnimi czasy też sklepów (za sprawą połączenia połączeniu z WooCommerce). Obecnie zatem ten CMS służy nie tylko blogerom, ale w głównej mierze osobom projektującym strony www, prowadzącym działalność gospodarczą w internecie, właścicielom przedsiębiorstw, a także administratorom portali społecznościowych. Zasadniczą zaletą WordPressa jest łatwość jego instalacji, możliwość wykorzystania tysięcy szablonów, które pozwalają błyskawicznie modyfikować wizerunek strony, oraz dostęp do równie dużej ilości pomocnych wtyczek, pomagających m.in. w tłumaczeniu stron, tworzeniu kopii zapasowych, eliminowaniu spamu, optymalizacji strony (SEO), dodawaniu komentarzy, przyśpieszeniu prędkości strony, tworzeniu formularzy oraz śledzeniu statystyk odwiedzin strony. Trzeba podkreślić, że większość wtyczek i szablonów dostępnych jest gratis! WordPress skupia dużą społeczność użytkowników, którzy dbają o ciągły jego rozwój, stąd też cykliczne aktualizacje systemu usuwające luki w zabezpieczeniach i gwarantujące wysokie bezpieczeństwo użytkowania.

Jak wybrać hosting dla WordPress?

Poszukując hostingu strony na WordPress warto powierzyć go dostawcy, który ma usługę specjalnie dla tego CMS. Godny polecenia jest dedykowany hosting z automatyczną instalacją WordPress, zgodny z aktualnymi przepisami dotyczących ochrony danych osobowych i bez ograniczenia transferu. Powinno się wziąć pod uwagę, czy dostawca hostingu dla WordPress wykorzystuje szybkie i efektywne dyski SSD, regularnie tworzy backup danych, gwarantuje bezawaryjne działanie serwera (tj. na poziomie minimum 99%), a w razie awarii świadczy dwudziestoczterogodzinne wsparcie techniczne. Nie bez znaczenia jest również możliwość kupna i zastosowania certyfikatu SSL dla strony, udostępnienie bezpłatnych narzędzi do monitoringu działania serwera czy możliwość dodania nieograniczonej liczby kont poczty elektronicznej, a wszystko to w oparciu o zrozumiały i wyważony cennik.