Kto powinien przejść badania psychologiczne kierowców?

24 kwietnia 2022

Zleć badania psychologiczne kierowców Bielsko na www.badaniabielsko.pl.

Na sytuację na drogach w największym stopniu wpływają kwalifikacje prowadzących jeżdżące po nich auta. Szczególnie istotne okazuje się to dla kierowców zawodowych – między innymi taksówkarzy oraz kierowców ciężarówek oraz komunikacji miejskiej. W ich przypadku istotne są zarówno kwalifikacje, jak i predyspozycje psychiczne. Z tego powodu przedstawiciele takich zawodów zgodnie z prawem muszą regularnie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Warto więc powiedzieć na ich temat parę słów. W jakich odstępach muszą być wykonywane? Na czym polegają tego typu badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak należy się do nich nastawić?

Badania psychologiczne kierowców – na czym polegają?

Badania kierowców powinny być wykonywane co pięć lat. Ta reguła nie dotyczy jednak kierowców, którzy ukończyli 50 lat – powinni wszak przeprowadzać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w wyspecjalizowanej poradni, który najpierw przeprowadza badania osobowości. Przybierają one postać konwersacji z badanym, w czasie której odpowiada on na pytania na temat zachowań w skrajnych sytuacjach. Kolejna część badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast następnie wykonywane są testy na specjalnych maszynach, w czasie których sprawdzana jest percepcja szybkości, podzielność koncentracji zdolność szybkiego reagowania czy widzenie w ciemności.

Badania psychologiczne kierowców – o czym nie zapominać?

Po ich wykonaniu kierowca odbywa wizytę z psychologiem, który w jej trakcie informuje go, czy przeszedł badanie. Co ważne, musimy wiedzieć, że nie dla wszystkich ich rezultaty będą pomyślne. Szanse na szczęśliwe zakończenie badań psychologicznych kierowców możemy na szczęście nieco zwiększyć. W jaki sposób? W sieci znajdziemy różne opisy działania maszyn, na których są przeprowadzane badania psychotechniczne – to doskonałe narzędzie, by wcześniej sprawdzić, jak one funkcjonują.

Kontakt z firmą:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]