Profesjonalna renowacja okien zabytkowych

21 stycznia 2019

Skieruj się tu, aby kupić zabytkowe okna

Okna zabytkowe zazwyczaj wyglądają znacznie korzystniej niż te produkowane obecnie więc są wielką ozdobą budynków. Względy wizualne to oczywiście ich nie jedyna dobra strona, a na ich cenę w dużym stopniu rzutuje również metryka. Tak jak pozostałe przedmioty zabytkowe, również okna powinny być konserwowane według prawa – ich remontu nie powinniśmy wykonywać samodzielnie z użyciem kupionych w sklepach surowców. Czym jednak odróżniają się okna zabytkowe? Jak je remontować? Kto ma uprawnienia, by przeprowadzić te prace?

Okna zabytkowe – jak rozpoznać

Okna zabytkowe zazwyczaj posiadają więcej zdobień niż nowoczesne. Rzadko są również otwierane od góry, a to powoduje, iż niezbędne stają się lufciki, dzięki którym można wentylować lokal. Okna zabytkowe, jak już wspomnieliśmy, zrobione są zwykle z drewna – surowca, jaki posiada mnóstwo zalet, lecz wymaga częstej konserwacji, a oprócz tego łatwo go uszkodzić. Dlatego tak istotne są uprawnienia specjalistów naprawiających okna zabytkowe.

Renowacja okien zabytkowych

Okna zabytkowe zazwyczaj mają konstrukcję skrzynkową, a ta potrzebuje wysokich kwalifikacji – ten typ okna cechuje się wszak użyciem wielu, obecnie już nieczęsto spotykanych, rozwiązań. W związku z powyższym, nawet najbardziej doświadczeni specjaliści nie powinni remontować okien zabytkowych, jeśli nie posiadają dokumentów zaświadczających ich umiejętności, które zostały wydane przez urząd ochrony zabytków – w innym wypadku zostaną na nich nałożone dotkliwe kary.

Kontakt z firmą:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]