
Korekta wad wzroku z wykorzystaniem lasera – metody
7 marca 2022FemtoLasik - uzupełnij swoje wiadomości!
Laserowa korekcja wzroku to współcześnie najpopularniejsza forma korekty astygmatyzmu, presbiopii, dalekowzroczności czy krótkowzroczności, jednak niewiele pacjentów jest świadomym tego, że zabiegi te są przeprowadzane przy użyciu rozmaitych technik.
Plusy zabiegu FemtoLASIK
FemtoLASIK (często zwany również All-Laser-LASIK) to całkiem bezpieczna, nie wywołująca bólu i bezinwazyjna technika korekty takich wad jak hyperopia (do +4 dioptrii), miopia (do -10 dioptrii), astygmatyzm (do 6 dioptrii) oraz niekiedy presbiopia. Sam zabieg nie jest długi – doświadczony optometrysta może zakończyć go w mniej niż dwadzieści minut. Atutem tej metody jest to, że pacjentom niezmiernie szybko wraca ostrość widzenia – zasadniczo w przeciągu 24 godzin po zabiegu może podjąć na nowo swoje codzienne czynności. Zabieg przeprowadza się w dwóch etapach i w przeciwieństwie do tradycyjnej metody LASIK, tutaj rogówka nie jest nacinana za pomocą skalpela. Podczas zabiegu FemtoLASIK na początku przy pomocy lasera femtosekundowego odseparowuje się płat rogówki o grubości blisko 0,1 milimetra, a w kolejnej fazie następuje formowanie rogówki laserem excimerowym.
FemtoLASIK Topoguided jest tymczasem innym wariantem metody FemtoLASIK, gdzie praca lasera excimerowego jest dostosowana do każdego pacjenta. Przed rozpoczęciem zabiegu tworzy się topografię rogówki i na jej podstawie rozplanowuje się poszczególne ruchy lasera. Ten wariant zabiegu przeprowadza się u pacjentów z astygmatyzmem i hyperopią, których rogówka cechuje się nieszablonowym kształtem.
Pozostałe zabiegi korekty wzroku
Inne metody korekcji wad wzroku to przykładowo:
LASEK – wykonywany jest u pacjentów, u których z przeróżnych powodów nie da się zastosować metody FemtoLASIK. W metodzie LASEK płatek nabłonka rogówki ściągany jest alkoholem, a nie laserem.
EBK, w którym po znieczuleniu oka ściąga się z rogówki nabłonek (odbudowuje się on później samoistnie), a w następnej kolejności kształtuje się rogówkę za pomocą lasera excimerowego. EBK określana jest zabiegiem powierzchniowym, bowiem nie dochodzi do ingerencji w głębsze warstwy rogówki. Metodę tę można jednak zastosować tylko do korekcji nieznacznych wad wzroku.
Kontakt z firmą:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]