Leczenie kanałowe – jak dziś przebiega?

8 listopada 2018

Leczenie kanałowe dla wielu z czytelników nie jest przyjemnym zagadnieniem. Obecnie jednak, stosując odpowiednie narzędzia i – co najważniejsze – skuteczne środki znieczulające, lekarze są w stanie zagwarantować nam, że leczenie będzie całkowicie bezbolesne. Leczenie kanałowe jest wskazane za każdym razem, jeżeli pojawi się stan zapalny miazgi zęba czy tkanek okołowierzchołkowych. Opiera się na użyciu ultracienkich sprzętów, przez co stomatolog może dotrzeć do najgłębiej położonych partii zęba. Dobrze przy tym pamiętać, że w leczeniu kanałowym korzysta się także z innych, nierzadko naprawdę złożonych technicznie sprzętów. Których?

Narzędzia do leczenia kanałowego

Oprócz sprzętów ręcznych, w nowoczesnym leczeniu kanałowym bardzo ważne są mikroskopy operacyjne, które obraz ze środka zęba transmitują do ekranu w zasięgu wzroku dentysty, minimalizując prawie do zera niebezpieczeństwo wszelkiego typu błędów. W leczeniu kanałowym kluczowe jest również sprawdzenie głębokości kanałów. Wypracowanie sporej precyzji ułatwiają specjalne maszyny cyfrowe – endometry. Oprócz tego lekarze wykorzystują też odpowiednie narzędzia, jakie pozwalają na automatyczne opracowanie kanałów, a przez to zdecydowane skrócenie zabiegu oraz polepszenie komfortu pacjenta.

Leczenie kanałowe – dla kogo bezpłatne?

Rozpoczynając leczenie kanałowe powinniśmy pamiętać, że nie zawsze będzie ono refundowane przez kasę chorych. Bezpłatne leczenie kanałowe zębów z maksymalnie trzema kanałami gwarantowane jest pacjentom niepełnoletnim. Inni nie są zobowiązani, by wnosić opłatę za leczenie kanałowe zębów przednich – kłów i siekaczy. Leczenie kanałowe zębów trzonowych będzie zaś pełnopłatne. Jeśli jest ono niezbędne, dobrze wybrać się do stomatologa posługującego się odpowiednimi narzędziami oraz wcześniej dowiedzieć się, co o jego usługach poprzedni pacjenci piszą w internecie.