Nie obawiaj się wizyt u chirurga dentysty

14 kwietnia 2019

Niektóre choroby zębów i dziąseł nie mogą być wyleczone podczas standardowych zabiegów stomatologicznych. Gdy takie sposoby leczenia okazują się bezskuteczne, stomatolog podejmuje decyzję o rozpoczęciu leczenia z użyciem technik chirurgii stomatologicznej. Choć to określenie dla przeważającej liczby pacjentów brzmi przerażająco, to dzisiejsza medycyna posiada technologie i środki, które powodują, że nawet bardzo skomplikowane zabiegi są dla pacjenta kompletnie bezbolesne, a powikłania zdarzają się sporadycznie.

Jakie zabiegi przeprowadzi chirurg stomatolog?

Do zabiegów najczęściej wykonywanych przez chirurga dentystycznego należą usunięcie fragmentów zębów (np. wierzchołków korzeni lub całych korzeni) oraz ich ekstrakcje. Te zabiegi wykonuje się, gdy zęby są w złym stanie – w szczególności na skutek często powtarzających się stanów zapalnych bądź zaawansowanej próchnicy. Dentysta chirurg zajmuje się oprócz tego podcinaniem wędzidełka, jak również zabiegami służącymi rekonstrukcji różnych części przyzębia – na przykład sterowaną regeneracją kości i tkanek miękkich. Do chirurga dentysty należy ponadto zgłosić się, aby przygotować jamę ustną do leczenia protetycznego.

Chirurg dentysta a skuteczne znieczulenie

Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilkanaście lat temu kojarzyły się z odczuwaniem przez pacjenta bólu. Obecnie jednakże dostępne są środki, które kompletnie eliminują niemiłe odczucia. Ponadto pacjenci, którzy przeraźliwie boją się zabiegów dentystycznych, mogą otrzymać dodatkowe leki uspokajające, a nawet poprosić o wykonanie zabiegu w stanie pełnej narkozy.