Nie zastąpi porady lekarskiej, ale dostarcza cennych informacji – portal zdrowia

8 sierpnia 2022

Portal o zdrowym odżywianiu - sprawdź koniecznie.

W sieci można niezwykle szybko znaleźć informacje na każdy temat. Internauci mają głównie słabość do odpytywania Google o kwestie zdrowotne, częstokroć nawet poprzedzając ostateczną decyzję o konsultacji z lekarzem długim buszowaniem po sieci w celu odnalezienia na własną rękę rozwiązania problemu. Lecz czy to mądry sposób stosowania wiedzy udostępnianej na portalach o zdrowiu i urodzie?

Portal o zdrowiu i urodzie to nie alternatywa dla profesjonalnej porady medycznej

W ogromie treści o medycynie, zabiegach estetycznych i dietach publikowanych w sieci znajdzie się dużo dobrych artykułów opracowanych zarówno przez specjalistów, jak i przez osoby pasjonujących się tematyką zdrowotną i od lat pracujących w zawodach powiązanych z medycyną. Jednak korzystanie z informacji zamieszczanych na stronach o zdrowiu bądź urodzie nie powinno (a właściwie nie może!) opierać się na uznaniu ich jako opcji alternatywnej do indywidualnej porady lekarskiej. Blog o zdrowym stylu życia, o ile dostarcza sprawdzonych informacji, może natomiast być pożytecznym źródłem pomocniczej wiedzy, która przygotuje użytkownika do sprawnej nawigacji po świecie krajowej służby zdrowia. Artykuł z deskrypcją objawów sygnalizujących konkretną chorobę, którą czytelnik u siebie dostrzega, może ułatwić mu późniejsza konsultację z lekarzem pierwszego kontaktu. Z kolei poznanie w sieci skrupulatnego opisu zabiegu objaśnionego prostym językiem pozwoli oswoić pacjenta z przebiegiem przyszłej operacji i obniżyć stres przez nią wywołany.

Warto subskrybować portale z ciekawostkami o zdrowiu, ponieważ poza informacjami o najpopularniejszych chorobach, które mogą nas dotknąć, często znajdziemy tam wiele artykułów podpowiadających jak w prosty sposób wprowadzić drobne zmiany do swojego stylu życia, aby uczynić go zdrowszym i mniej obciążającym organizm. Popularne są serwisy przybliżające wartości odżywcze poszczególnych produktów żywnościowych czy prezentujące różne zestawy prostych ćwiczeń. Należy jednak pamiętać, że jeśli potrzebujemy specjalistycznej diety z powodu nadwagi lub choroby wykluczającej pewne artykuły żywieniowe, powinniśmy się zgłosić do specjalisty a nie układać jadłospis na podstawie informacji znalezionych w internecie. Podobnie z ćwiczeniami – jeśli odczuwamy chroniczny ból, to lekarz powinien znaleźć jego przyczynę i zasugerować odpowiednie ćwiczenia na jego złagodzenie lub skierować do rehabilitanta.

Portal o zdrowiu Revelare.pl