Protezy, mosty czy implanty stomatologiczne – co wybrać?

7 września 2019

Najlepszą metodą na uzupełnienie ubytków w uzębieniu są implanty zębów. Sprawdzą się zarówno w przypadku całkowitego bezzębia, jak i gdy brak nam pojedynczych zębów. Ich największymi atutami są naturalny wygląd oraz względnie nieskomplikowania pielęgnacja – implant zębowy, a dokładniej jego korona, wygląda zupełnie jak naturalny ząb. Ich założenie jest też mniej przykre dla pacjenta aniżeli zakładanie pełnej protezy czy mostu – nie ma potrzeby szlifowania sąsiednich zębów. Warto powiedzieć kilka słów o tym, jak przebiega ów proces i jak trzeba się do niego przygotować.

Implanty zębów – jak przebiega ich wstawienie?

proces wstawienia implantów zębów rozpoczyna się od zaaplikowania pacjentowi anestetyku. Poza nim ważne jest też odpowiednie nastawienie i opanowanie strachu. Następnie stomatolog nacina dziąsła. Pozwala to na dotarcie do kości i przygotowanie w niej łoża dla implantu. W tym celu stosuje się metody piezochirurgii oraz stosownie dobrane wiertła. To niesłychanie trudny etap zabiegu – wymaga od chirurga stomatologicznego biegłości i wyczucia. Dokładność niezbędna jest także przy umieszczeniu implantu zęba w kości. Kiedy ten znajdzie się na swoim miejscu, lekarz musi jedynie zaszyć dziąsło pacjenta.

Implanty zębowe a obawa przed bólem

Proces wszczepienia implantu zębowego budzi u wielu osób przerażenie związane z możliwym dotkliwym bólem odczuwanym podczas zabiegu i kilka dni po nim. Szczęśliwie lęk ten jest kompletnie bezzasadny. Nowoczesna implantologia korzysta z niezwykle efektywnych leków przeciwbólowych, zapewniających pacjentowi pełny komfort na fotelu stomatologicznym. Pacjenci szczególnie wrażliwi na ból mogą oprócz tego skorzystać z płytkiego znieczulenia ogólnego, które całkowicie wyeliminuje problem stresu przed leczeniem stomatologicznym.