Chorujesz na astmę lub alergię? Pomyśl o oczyszczaniu powietrza

5 lipca 2020

Nawet rezydentom niewielkich polskich miejscowości dokucza problem marnej jakości powietrza. Powietrze w Polsce jest jednym z najmocniej zanieczyszczonych ze wszystkich państw środkowej Europy. Trwający przez lata brak przepisów dotyczących instalacji grzewczych oraz mandatów za palenie w paleniskach niebezpiecznych surowców, takich jak produkty z plastiku czy gumy, wywołały ogromne zapylenie powietrza. Oddziałuje to negatywnie na zdrowie wszystkich Polaków. Czy można wobec tego zatroszczyć się samemu o oczyszczanie powietrza?

Oczyszczanie powietrza – pozbądź się bakterii

Sprawa oczyszczania powietrza to problem, który wszystkie kraje wysoko uprzemysłowione powinny bezwzględnie rozwiązać, jeżeli troszczą się o dobry stan zdrowia swoich obywateli. Będzie to bez mała skomplikowany i wieloletni proces. Miast jednak wyczekiwać, aż poprawi się jakość powietrza, można już teraz samemu zatroszczyć się o jego oczyszczenie. Za sprawą domowych oczyszczaczy powietrza w parę minut można efektywnie przefiltrować drobiny pyłu zawieszone w powietrzu (PM2,5 oraz PM10), a także większość drobnoustrojów i grzybów, wywołujących nieraz poważne choroby. Plusy używania sprzętu do oczyszczania powietrza docenią w szczególności osoby borykające się z astmą czy uczuleniem, ale i osoby zdrowe ekspresowo poczują zbawienne oddziaływanie czystego powietrza.

Oczyszczanie powietrza – wybierz sprzęt z liczącymi się certyfikatami

Obywatele silnie zindustrializowanych miejscowości lub przebywający w sąsiedztwie dróg ekspresowych powinni postawić na oczyszczacze, które bez trudu dadzą sobie radę z dużą zawartością pyłu w powietrzu. Chodzi tutaj zwłaszcza o przechwycenie drobnych pyłów zawieszonych, oznaczanych skrótami PM2.5 i PM10. W toku oczyszczania powietrza urządzenie powinno też wyłapać nie tylko zalążki grzybów, zarazki i bakterie, ale również szkodliwy dla zdrowia formaldehyd, który jest obecny w naszych mieszkaniach w mniejszym lub większym stężeniu. Wybierając sprzęt do oczyszczania powietrza, powinno się upewnić się czy posiada ono stosowne atesty.