Jak wybrać idealne lustro łazienkowe?

8 lipca 2022

Lustra w łazience to niezbędny element wyposażenia, ale też wystroju. Nie można wyobrazić sobie codziennej higieny, wykonania makijażu, golenia czy czesania bez lustra. Lustro łazienkowe powinno zatem być bardzo dobrze dobrane i odpowiednio umieszczone, żeby odbicie było wyraźne i wystarczające. Oczywiście dzisiejsze lustra do łazienki pełnią również funkcję dekoracyjną oraz aranżacyjną. Piękne kształty, ramy czy światło LED są dodatkową ozdobą łazienki.

Lustra ze względu na to, że odbijają światło i nadają wnętrzom blasku, są tym elementem wystroju, który od razu po wejściu do łazienki zwraca uwagę. Również fakt, że odgrywają rolę funkcjonalną, do tego się przyczynia. Najczęściej lustro stanowi pewien centralny punkt i element w łazience. Dlatego jego wygląd jest bardzo ważny, w tym kształt tafli oraz rodzaj oprawy. Oprócz aspektów praktycznych, przy wyborze lustra do łazienki warto więc zwrócić uwagę na jego wygląd, odpowiednio dopasowany też do stylu aranżacji. Lustra łazienkowe dodatkowo mogą również poszerzać i powiększać optycznie przestrzeń, której często w niedużych łazienkach jest mało. Dodatkowo rozjaśniają wnętrza.

Dla wygodnego i precyzyjnego wykonywania różnych czynności należy również pamiętać o odpowiednim oświetleniu lustra. Nawet popularne i efektowne, nowoczesne lustra LED wymagają zwykle dodatkowego doświetlenia, na przykład kinkietami.

Jakie lustro do łazienki będzie najlepsze? Małe czy większe, okrągłe czy prostokątne, wklejane w płytki czy w ramie? Sprawdźmy, na co zwrócić uwagę wybierając lustro do łazienki i jak prawidłowo dobrać parametry lustra.

Jak dobrać lustro do łazienki

Jak wybrać lustro do łazienki? Wybór lustra należy zacząć od ustalenia, jaką rolę będzie pełniło. W toalecie dla gości wystarczy małe lustro łazienkowe, wystarczające na przejrzenie się. W łazience dla całej rodziny lustro powinno być większe i odpowiednio duże, żeby wszyscy domownicy mogli swobodnie z niego korzystać. Warto pomyśleć również o najmłodszych członkach rodziny i dostosować do nich wielkość oraz wysokość powieszenia lustra.

Dobrze pamiętać o tym, że w małych łazienkach ciężkie, ozdobne ramy zabierają miejsce oraz optycznie zamykają i zmniejszają przestrzeń. Duże łazienki i modne salony SPA to większe pole do popisu i dowolność. Można wybrać różne wielkości i kształty luster, dopasowując je do wnętrza. Sprawdzą się spektakularne lustra z ramami, dobrane do kolorów w łazience bądź na zasadzie kontrastu.

Na rynku można dostać bardzo dużo wzorów, kształtów i rozmiarów luster. Są nowoczesne lustra łazienkowe. Także utrzymane w stylu minimalistycznym czy industrialnym, ale też lustra bardziej klasyczne, rustykalne, retro czy glamour. Jest to najbardziej związane z ramą i kształtem lustra. Aranżacje łazienki w stylu klasycznym lub skandynawskim to przestrzeń dla luster w drewnianych ramach. Styl industrialny i nowoczesny to ramy stalowe, miedziane i szklane. Łazienka glamour stawia na złote lub srebrne ramy. Ramy do luster można dobrać do koloru i rodzaju armatury przy umywalce. Wygląda to spójnie oraz bardzo efektownie i dobrze scala aranżację.

Jaki kształt lustra łazienkowego wybrać? Odpowiednio dobrane lustro powinno mieć właściwy kształt. Przy wyborze lustra do łazienki dobrze jest wziąć pod uwagę kształty pozostałego wyposażenia. Kiedy wanna, umywalka, toaleta i armatura mają bardziej opływowe kształty, sprawdzi się lustro owalne lub okrągłe lustro. Gdy w łazience przeważają proste kształty i linie, warto postawić na kwadratowe lub prostokątne lustro – montowane w pionie lub w poziomie. Bardzo modne są obecnie lustra w sześciokątnych ramach, sprawdzą się dobrze do takich właśnie płytek łazienkowych. Dzięki takim metodom uzyskamy spójną i pasującą do siebie aranżację i wystrój.

Można wybrać gotowe lustra dekoracyjnej w ramie lub lustro na wymiar, także z frezowanymi brzegami, które wkleja się w płytki. Frezy nadają lustru ozdobnego charakteru. Dzięki temu uzyskamy wymiar lustra odpowiedni dla różnego wzrostu domowników. Jest to również praktyczne rozwiązanie, jeśli umywalka znajduje się pod skosem, wklejane lustro wypełni całą przestrzeń pod nim, optycznie ją powiększając.

28

Parametry lustra łazienkowego

Na jakiej wysokości zamontować lustro w łazience? Oczywiście powinno obejmować strefę mycia, czyli być umieszczone nad umywalką. Zwykle wiesza się je 20 cm powyżej umywalki, jest to jednak kwestia bardziej dowolna. Lustro zawieszone ponad umywalką łatwiej utrzymać w czystości. Jeśli jest źródło światła doświetlające lustro, od niego również dobrze jest zostawić przynajmniej 10 cm odstępu.

Głowa dorosłej osoby powinna mieć odbicie mniej więcej w połowie lustra. Najczęściej zakres powieszenia to między minimum 1,2 a 2 metry od podłogi. Dobrze, jeśli górna krawędź lustra jest na poziomie góry drzwi do łazienki.

Jakie powinny być wymiary lustra łazienkowego? Idealne lustro do łazienki to takie o szerokości między przynajmniej 40, a 80 cm. Jest ona zależna od dostępnej powierzchni, jednak najlepiej, gdy nie jest mniejsza nić 40 cm. Zasadą, jeśli chodzi o wymiary lustra jest, żeby miało szerokość przynajmniej taką, jaką ma umywalka.

Oczywiście, gdy domowników i miejsca jest więcej, można wybrać szersze lustro. Najlepiej, jeśli można umieścić je symetrycznie, zależnie od tego, jaka jest szerokość umywalki. Klejone lustro na całej ścianie za umywalką zapewni dość miejsca dla każdego na przejrzenie się. Pomieszczenie wyda się też znacznie większe. Jest to dobre rozwiązanie w przypadku modnej podwójnej umywalki. Można wtedy również umieścić dwa lustra nad każdą umywalką.

Grubość lutra w łazience powinna zaczynać się od co najmniej 4 mm, szczególnie klejonych do ściany. Lustra w ramach i wielko płaszczyznowe powinny mieć grubość 5 – 6 mm. Warto pomyśleć o zabezpieczeniu lustra w ramie specjalną folią zapobiegającą jego rozbiciu na drobne kawałki. Lustro do łazienki klejone na ścianę można zamontować na specjalną matę grzewczą, która zapobiega parowaniu.

Jakie lustra łazienkowe wybrać

Jakie lustro do łazienki wybrać? Najlepsze do łazienki będzie lustro kryształowe dobrej jakości, które nie sczernieje. Jeśli wybieramy łazienkowe lustro z ramą, także powinna być z dobrej jakości materiału. Nie będzie z czasem niszczeć, dodatkowo jest to element ozdobny w łazience. Lustro LED może mieć diody umieszczone na tafli lub z tyłu lustra.

23

Biorąc pod uwagę specyficzne warunki w łazience, wilgotność i wahania temperatur, warto wybrać takie ramy do luster, które są zabezpieczone i przystosowane do warunków w łazience.

Gdy w łazience nie ma dość światła dziennego lub gdy na zewnątrz jest ciemno, wykonywanie choćby makijażu może być trudne. Dlatego wybierając szerokość lustra, warto uwzględnić miejsce na dodatkowe oświetlenie. Jeśli nie starczy miejsca na kinkiety boczne, można umieścić jeden nad lustrem. Kinkiety boczne najlepiej zawiesić na wysokości twarzy. Jako doświetlenie lustra w łazience popularne są też świetlówki i lampy LED. Nie zaleca się reflektorów halogenowych nieodpornych na wodę. Lampy i kinkiety do łazienki powinny być do niej przeznaczone, czyli dopasowane do specyficznych warunków w tym pomieszczeniu.

Jak powiększyć łazienkę lustrem? Najlepiej, jeśli można umieścić lustro, także dodatkowe oprócz tego nad umywalką, naprzeciw wejścia, także jako duży, pionowy pas. Istotne jest to, co odbije się w lustrze. Najlepsze są jednolite ściany bez wielu elementów, które zmniejszają efekt powiększenia i wprowadzają nieład. Gdy mamy wannę na całą szerokość łazienki, nad nią lub po bokach można powiesić tafle luster, uzyskując wrażenie większej przestrzeni.

Jeśli mamy do czynienia z bardzo małą łazienką i brakiem miejsca do przechowywania, można, gdy jest dość miejsca wybrać szafkę z lustrzanymi frontami. Dostępne są szafki łazienkowe o bardzo różnej głębokości, także bardzo wąskie, na przykład mieszczące butelkę szamponu. To rozwiązanie dwa w jednym i oszczędzanie miejsca, gdzie wykorzystuje się każdy centymetr dostępnej przestrzeni oraz zyskuje przy okazji lustro nad umywalką.

Źródło tekstu: https://alfaram.pl/blog/aktualnosci/jak-wybrac-idealne-lustro-lazienkowe