Certyfikaty SSL – rodzaje i zastosowanie

10 stycznia 2019

Certyfikat SSL to szczególne protekcja stron internetowych, zapewniające jednostkom korzystającym z sieci poufność danych i staje się powszechnie wykorzystywanym rozwiązaniem. Kiedy warto wyposażyć swoją stronę w zabezpieczenie SSL?

Czym jest SSL certyfikat?

Certyfikaty SSL oznaczają szyfrowane połączenie, zabezpieczające internautów wchodzących na daną witrynę przed niekontrolowanym wyciekiem ważnych informacji – haseł, loginów, numerów kart kredytowych, danych osobowych itp. SSL certyfikaty są powszechnie wykorzystywane m.in. przez serwisy aukcyjne, sklepy, instytucje publiczne czy strony obsługujące bankowość internetową. W certyfikaty powinny być wyposażone wszystkie witryny, na których realizuje się płatności albo podaje dane osobowe. Jak poznać, że strona jest zaszyfrowana? Jeśli w polu adresu wyświetla się charakterystyczna zielona kłódka oraz oznaczenie „https”, oznacza to, że witryna jest bezpieczna.

Typy certyfikatów – SSL Wildcard i Comodo SSL

Certyfikat SSL Wildcard to rozwiązanie stosowane na ogół przez podmioty z sektora średnich firm. Jest najtańszym typem zabezpieczenia SSL obsługującym pojedynczą domenę internetową i nielimitowaną ilość subdomen. Wydanie Wildcard SSL następuje w przeciągu 5 minut. Natomiast certyfikat Comodo SSL wybierany jest przez większe firmy i wymaga manualnej weryfikacji. Czas oczekiwania na jego wydanie jest również dłuższy – od jednego dnia do tygodnia. Comodo EV SSL, innymi słowy certyfikat rozszerzonej walidacji, obejmuje pojedynczą domenę. Internauta korzystający z przeglądarki poprawnie interpretującej certyfikat EV SSL, zobaczy zielony pasek adresu oraz zweryfikowaną nazwę firmy, do której należy domena. Klienci mogą też skorzystać z certyfikatów Geotrust SSL, które w zależności od wersji są dedykowane zarówno dużym firmom, jak i małym podmiotom.